Haberler

Binalar çöküyor inşaat durmuyor

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Şişli Esentepe’deki Emekli Subay Evleri, İmar Kanunu’na aykırı planlarla yapımına izin verilen Point Otel inşaatı nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin kararıyla serbest yükseklikte yapımına izin verilen otel inşaatı, mülk sahiplerinin tüm girişimlerine karşın durdurulamıyor.

27 metre temel kazılması planlanan otel inşaatında hafriyat çalışmaları sırasında Emekli Subay Evleri’nin 41, 42 ve 43’ncü bloklarında çatlaklar meydana geldi. Mülk sahipleri, 5 Kasım 2007’de bilirkişi incelemesi istemiyle mahkemeye başvurdu. Bilirkişi raporunda, bloklarda çatlaklar ve tretuvarlarında çökmeler meydana geldiği belirtildi. Raporda, çökmelerin devam edeceği ve yeni hasarların oluşabileceği uyarısında bulunuldu. Mülk sahipleri, inşaatı sahibi Özbek Turizm ve Sanayi Ticaret AŞ ve inşaatın denetleyici firması Hisar Yarı Denetim yetkilileri hakkında 13 Nisan 2007’de suç duyurusunda da bulundu.

‘Aileleri huzursuz ediyorlar’
Mülk sahipleri, otel inşaatının parsel sınırlarının dışına taşarak kamuya ait yeşil alana kadar genişletildiğini belirttiler. İBB’nin bölgeye ilişkin 1/5 binlik Nazım İmar Planı tadilatına itiraz ettiklerini de kaydeden site sakinleri, süreçle ilgili şunları söylediler: “Yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtık. Dava süreci devam ediyor. Ayrıca, mülk sahipleri ve Esentepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği, İBB Başkanlığı’na planlarla ilgili itiraz dilekçesi gönderdik. Bütün girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. İBB’nin verdiği ayrıcalıklı imar izniyle bu bölgede büyük rant yaratıldı. Planlara göre otel çevresine rezidans yapılması da mümkün. Ayrıca, emekli subayların aileleri de huzursuz ediliyor. Bir taşla iki kuş vurdular.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.