Haberler

Esenli köylüleri çimento fabrikası istemiyor

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Evrensel
Mersin Merkeze bağlı Esenli Köyü’ne kurulması düşünülen çimento fabrikası köylülerin tepkisini çekti. Esenli köylüleri, köylerinin hemen yanı başlarında kurulacak çimento fabrikasını istemiyorlar.

Emir Denizcilik İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ. tarafından, Esenli köyüne 2 kilometre uzaklıkta ve 200 dönüm arazi üzerinde kurulması düşünülen çimento fabrikasına karşı çıkan köylüler, fabrikanın tarım arazisi olan topraklarına zarar vereceğini söylüyorlar. Esenli köylüleri daha önce de köylerine Mersin çöplüğünün taşınmasının gündeme geldiğini belirterek, köylerine sahip çıkacaklarını dile getirdiler.

‘Bu bölgede kalkerin olması sizin şansızlığınız’
ÇED Yönetmeliği gereğince, çimento fabrikası projesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Köy kahvesinde yapılan toplantıya köylülerin yanı sıra İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı, Sağlık Müdürlüğü ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililer katıldı. Toplantıda köylülerle şirket yetkilisi arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Toplantıda konuşan şirket yetkilisi, dış pazara yakınlığından ve liman faaliyetlerinden faydalanmak için çimento fabrikasını buraya kurmak istediklerini belirtirken, çimentonun ham maddesi kalkerin bu bölgede rezervlenmesini de köylüler adına şanssızlık olarak nitelendirdi. Şirket yetkilisinin köylülerin herhangi bir yasal dayanağının bulunmadığını söylemesine ise köylüler büyük tepki gösterdi. Köy muhtarı Özcan Erol, köylünün çimento fabrikasına karşı çıktığını ve bunu sürdürmenin gereği olmadığını söyledi. Daha önce yapılan bir toplantıda tarımsal faaliyetin istikrarlı olmasını dile getirdiğini ancak kendisine topraklarının 3. sınıf olduğunu söylediklerini belirten Erol, bunun üzücü bir durum olduğunu ifade etti.

Çimento fabrikası topraklarımıza zarar verir
65 yaşındaki Cennet Şaşmaz ise “Mersin’le Esenli arası 20 kilometre. Köy mahrumiyet bölgesine ayrılıyor da, ne yapılacak taş ocağı, ne yapılacak çöplük, ne yapılacak çimento fabrikası. Niye Hebilli’den su geçiyor da buraya bir yardımı olmuyor. 120 haneli Esenli köyüne neden bir gelir sağlanmıyor da çimento fabrikası yapılıyor. Fabrikaya benim oğlumun birini alacak, Ayşe’nin oğlunun birini alacak. Kimi kurtaracak bu” diye konuştu. Fabrikanın kurulacağı bölgede tarlasının olduğunu söyleyen Şaşmaz, “O zaman ben ne yapayım, nereye gideyim. Bu vatandaşın çocuğunu sokaklara çıkarayım da vurgunculuk mu yapayım. Devlet neden bizi mahrumiyet bölgesine ayırıyor. Gelen çöplük yapıyor. Gelen taş ocağı çıkarıyor, çimento fabrikası yapıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Veteriner Hekim Yusuf Cansev de “Bizim bölgemiz 1. dereceden tarımsal arazi. Bende hayvancılıkla uğraşıyorum. Fabrikanın yapılacağı bölgede tavuk çiftliğim var. Fabrika yapılırsa orada tarım yapılamaz, hayvancılık yapılamaz. Burası, sulamasını yeraltı suyuyla yapan bir bölge. Mersin’de yeraltı su rezervi bakımından en zengin yer bizim köyümüz” dedi. Endüstriyel sanayiye olduğu kadar tarımsal sanayiye de ihtiyaç olduğunu belirten Cansev, “Ancak bu ikisi yan yana olmaz. Dünya su sorunuyla uğraşırken bizim köyümüz su sorununu çözmüştür. Çimento fabrikası bu bölgeye zarar verir” diye konuştu. Söz alan diğer köylüler de çimento fabrikasının topraklarına zarar vereceğini ifade ederek, çimento fabrikasını istemediklerini dile getirdiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.