Haberler

Sigara yasağı yürürlüğe girdi, sokaktaki küllükler tiryakiye az geldi

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Referans Yazan: Özgüç Kozan
Sigara yasağında ilk gün karmaşası yaşandı. Zabıtalar, yere sigara izmariti atanlara 20 YTL ceza keserken, yarı yarıya müşteri kaybına uğrayan kafeteryalarda tartışmalar yaşandı.

Kapalı alanlarda sigara içilmesine yönelik yasağın ilk günü tartışmalı geçti. Sigara yasağının ihlal edildiği bazı alanlarda, cezayı kimin vereceği ve nasıl uygulanacağı belirsizliğini korurken, vatandaşların çoğunun, yerlere izmarit atma yasağının da bulunduğundan haberdar olmadığı görüldü. Yasağa uyduğu halde, izmariti yere atan bazı vatandaşlar, 20 YTL para cezası veren zabıtalarla tartıştı. Sigara yasağına uymayanlar arasında polis ve zabıtanın da bulunması dikkat çekerken, kent içinde sayısı artırılan sigara küllüklerinin ise ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığı gözlendi.

Dün yürürlüğe giren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"dan en çok etkilenen kafeler ilk günden müşteri kaybetti. Zaman zaman esnafla yasağa uymak istemeyen müşteriler arasında tartışmalar yaşandı. Sigara yasağını kontrol eden güvenlik görevlilerin vatandaşlarla en çok karşı karşıya geldiği yerler ise boğaza karşı sigara keyfinin yapıldığı vapurlar oldu. Vapurlarda "Yasak bir yere kadar, sigara keyfime yasak getiremezsiniz" diyen vatandaşları, iskelelerde kolluk kuvvetleri karşıladı.

Kafeteryalar boşaldı
İçkili mekanlarda ve kahvehanelerde 2009 temmuzunda başlayacak yasaklar, içkisiz mekanlarda ise dün itibarıyla başladı. Hemen hemen tüm kafelere sigara yasağına dair duyurular asılırken, sigara yakan müşteriler küllük isteyince tartışmalar yaşandı. Müşterilerin bazıları yemeğini yarıda bırakıp hesabı ödemek istemezken, bazıları da mekanda oturduğu süreyi azalttı. Kapalı mekanlardan uzaklaşan müşteriler, dışarıya çıkarılan masaları tercih etti. Kafeterya sahipleri, müşterilerinin yarı yarıya düştüğünü belirterek, "Böyle giderse müşteri yemek yiyip kalkacak, biz de fast food dükkanlarına dönüşeceğiz" dedi.

İzmarit atmaya devam
Kapalı mekanlardaki yasaklara uyan vatandaşların çoğunun ise, yerlere izmarit atma yasağından haberdar olmadığı görüldü. Sadece merkezi bazı noktalara konulan sigara küllükleri yetersiz gelince yerlere izmarit atmaya devam edildi. Bazı meydanlarda zabıta görevlilerinin gün içersinde vatandaşları uyardıkları ve bazı vatandaşlara ceza kestikleri görüldü. İçtiği sigaranın izmaritini sokağa attığı için 20 YTL ceza yiyen vatandaşlarla zabıtalar arasında gerginlikler yaşandı. Zabıta ve polislerin yanısıra işyerlerinin yasağa uyup uymadığını denetlemek için özel olarak görevlendirilmiş denetmenler de sokaklara çıktı. İstanbul Valiliği''nin görevlendirdiği 150 denetmenin, yasağa uymayan veya eksik uyan esnafları ilk günlerde uyarmakla yetineceği ancak daha sonra cezai işlemlere başlayacakları belirtildi.

Liderlerden ilanlı destek
Yasağa en kararlı uygulayanların başında ise taksi şoförleri geldi. Taksiciler "müşteri isterse 200 kilometre uzağa gitsin, eğer sigara yakarsa, Boğaziçi Köprüsü''nde bile olsa indiririz" dedi.

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren kanuna liderler de ilanlı destek verdi. Sağlık Bakanlığı ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), "Dumansız Hava Sahası" kampanyasının tanıtımı için dün gazetelere ilan verdi. İlanlarda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın yanısıra Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu''nun da fotoğrafları yer aldı.

Önce Uyuşturucuyu Engellesinler
Sigara yasağına destek veren vatandaşlar, hükümetin halk sağlığı konusunda daha etkin önlemler almasını istedi. Cafe işletmecisi Serap Gür, "Kafemizin sokağında uyuşturucu satıyorlar, her hafta emniyete gidiyorum ama kimse ilgilenmiyor. Sigara yasağı gerekliydi ama önce uyuşturucu satışını engellesinler" diye konuştu. Vapurların açık alanlarında sigara yasağını yanlış bulan vatandaşlar da, "Vapurdan denize çöp atılması serbest, sigara içmek yasak oluyor, böyle bir uygulama olmamalı" diyerek vapurlardaki sigara yasağına tepki gösterdi. Öte yandan Eminönü''nde bulunan Doğubank''ta yasağa uyan ve uymayan esnaflar arasında yer yer kavgalar yaşanırken yasağı delmekte direnen 3 esnafa emniyet güçleri tarafından ceza kesildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.