Haberler

Amblem için uzlaşı şart

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Ankara kamuoyu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e amblem konusunda ’ortak akıl’ çağrısında bulundu.

Önde gelen isimler, bir türlü bitmeyen amblem tartışmasının kentin tüm unsurlarının bir araya gelerek çözüleceği fikrinde birleşti.

Başkent’in yeni amblemi konusunda bir sanatkarla çalışmaya başladığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e kentin iş, sanat ve siyaset çevrelerinden ’ortak akıl’ çağrısı geldi.

Kentin önde gelen isimleri 14 senedir bir türlü bitmeyen amblem tartışmasının şehrin tüm unsurlarının bir araya gelerek çözüleceği fikrinde birleşti. Ankara’yı temsil eden ve halkın benimseyeceği, kenti dünyaya tanıtacak amblem görüşünde birleşen ve Gökçek’i bu konuda birlikte çalışmaya davet eden iş, sanat ve siyaset çevrelerinin önerileri şöyle:

ATO Başkanı Sinan Aygün: "Başkentin ambleminin ne olacağı kentin tanıtımı için çok önemli. Öyle bir amblem belirlenmeli ki tüm Ankaralılar bu amblemin olacağı rozetleri takmalı. Ama ’Ben yaptım oldu’ zihniyetiyle bir amblem yapılırsa 7-8 yıldır olduğu gibi boş şeyleri tartışmış oluruz. Bizlerin de üye olduğu Kent Konseyi var. ATO, ASO ve diğer esnaf odalarına kadar geniş yelpazenin de yer aldığı Kent Konseyi bu amblemi belirleyebilir. Tüm Ankaralılar da bu amblemi eminim yakasına takar."

G.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tansel Türkdoğan: "Yerel alanlarda yapılacak çalışmalarda halkın görüşü alınmalı. Ancak taslağı akademisyenler ve sanatkarlar oluşturmalı. Tek bir sanatkarla çalışılması doğru değil. Tek kişilik üretim tartışmalara yol açabilir. Kentli ortaya çıkacak amblemde aidiyet duygusu hissetmeli. Biz de amblem çalışmaları yapıyoruz. Bunun kurumsal çalışma sürecinden geçmesi lazım. Çünkü amblem kentin kimliğini belirleyen çok önemli bir simgedir. Profesyonel bir çalışma gerektirir. Biz kendileriyle çalışmaya hazırız. Memnuniyetle kentin simgesi için elimizden geleni yaparız."

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar: "Bir amblem o kentin hemşerileri tarafından kabul edilmiyorsa o şehri temsil etmiyor demektir. O amblemi otomobiline yapıştırmıyorsa, kıyafetlerinde taşımıyorsa ya da misafirlerine o amblemi içeren hediyeler vermiyorsa o amblem kentin amblemi değildir. 15 Senedir Melih Gökçek’in kaprisiyle oluşan Ankara’yı hiç de temsil etmeyen sadece kafalardaki ucubeyi ortaya koyan bir amblemi kullanıyoruz. Bence yargı çok doğru bir karar verdi. Ankara’yı sembolize eden Hitit güneşi vardı. Heykellerin içine tüküren adamın amblemi at nalına benzetmesi önemsenecek bir durum değil. Ankara’nın sivil toplum örgütleri, sanatçıları, akademisyenleri bir araya gelerek alternatif öneriler çıkarmalı. Ankaralılar da ortaya çıkacak önerileri oylayarak Ankara’ya yakışan amblemi seçmeli."

MHP Ankara Milletvekili Cihan Paçacı: "Eğer bir sembol aranıyorsa Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkaracak bir yarışma düzenlenmeli. Bu yarışmada birinciliği kabul edilecek amblemin seçici jürisi de Kültür Bakanlığı, belediye, sivil toplum örgütleri, akademisyenlerden oluşmalı. Jürinin değerlendirmesiyle Ankara’yı temsil eden amblem ortaya çıkar. Burada en önemli olay siyasetin öne çıkmamasıdır. Çünkü bugün Melih Gökçek var yarın kimin olacağı belli değil. Her gelen kendi kafasına göre bir amblem seçmeli. Önemli olan kentin kimliğini öne çıkaran bir amblemin kente kazandırılması."

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken: "Amblemle ilgili defalarca önerge vermiştik. Her seferinde Gökçek ’Siz istiyorsunuz diye amblemi değiştiremeyiz’ açıklamasını yapmıştı. Şimdi yargı en doğru kararı verdi. Cumhuriyet’in başkentinin simgesi siyasal dayatmayla belirlenmemeli. Melih Bey keyfi uygulamalardan kaçınmalı. Çünkü Ankara Belediye Başkanlığı Melih Bey’in çiftliği değil. Bu bütün kentin parti gözetmeksizin kentin tarihini, kendini simgeleyen bir amblem olmalıdır. Tarafsız gözlemlerle belirlenen bir amblem Başkent’e yakışacaktır."

AKP Ankara İl Başkanı Halis Bilge: "Ankara’nın mevcut bir Kent Konseyi var. Melih Bey başkanlığındaki Kent Konseyi en doğru kararı verecektir. Melih Bey Başkanlığı’ndaki konsey uzlaşıyla en doğru kararı verir."

SHP: Kültür düzeyi anlamasına engel
SHP Genel Başkan Yardımcısı Bedri Demir, Gökçek’in "Eski amblem at nalı gibiydi" açıklamasına tepki göstererek, şunları söyledi:

"Melih Gökçek’in kültür düzeyinin ’at nalı’ ile ’Hitit Güneşi’nin farkını anlamasına engel olduğu görülmektedir. Gökçek, at nalına benzettiği Hitit Güneşi’nin Anadolu kültüründeki yerini ve bir cumhuriyet politikası olarak öne çıkarılması eylemini anlasa da unutmaya çalışmaktadır. Ancak Gökçek’in o at nalının izini Ankara’dan ve hafızasından silmesi için çok uğraşması gerekecektir."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.