Haberler

Gazi''nin bir yıllık gelirini Etiler bir ayda kazanıyor!

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Esen Evran
İstanbul''un en zengin mahallesi aylık 14 bin 700 YTL hane halkı geliri ile Beykoz''daki Acarlar çıktı. Acarlar''ı, Çavuşpaşa Baklacı mahallesi ve 11 bin YTL gelirle Etiler semti izledi Gaziosmanpaşa''da Gazi mahallesi ise aylık 920 YTL ile hane halkı geliriyle sıralamanın en dibinde yer aldı. En zengin ilçe sıralamasında başı Beşiktaş ve Sarıyer çekti ..

Yıllarca yüksek enflasyon belası ile uğraşan Türkiye''de gelir dağılımı adaletsizliği milli gelirin yüzde 20''sini gerçekleştiren İstanbul''da kendini apaçık gösteriyor. İstanbul''un en zengin mahallesi aylık 14 bin 700 YTL hane halkı geliri ile Acarkent ve Beykoz konaklarının bulunduğu Acarlar semti oldu. Acarlar''ı Boğaz gören Çavuşpaşa Baklacı mahallesi aynı gelirle izlerken, Etiler ve Teşvikiye aylık 11 bin YTL''lik hanehalkı geliriyle üç ve dördüncü sırada yer aldı. Buna karşın Şehri İstanbul''un en fakir semtinin adı bir dönem ''Gazi olayları'' ile adı geçen Gazi mahallesinin olduğu ortaya çıktı. Rea Gayrimenkul''ün araştırmasına göre Gaziosmanpaşa ilçesinin Gazi Mahallesi aylık sadece 920 YTL''lik hanehalkı geliri ile İstanbul''un zenginlik sıralamasının dibinde yer aldı.

Nüfus Çok Ama Gelir Yok!
Gazi Mahallesi gibi Fatih''in Atik Mustafa Paşa semti de 920 YTL''lik aylık hanehalkı geliri ile sıralamanın en altındaki semt oldu. Ancak Gazi Mahallesinde 5,936 hane bulunurken, Atik Mustafa Paşa da hane sayısı bu rakamın neredeyse beşte biri olan 1137 olduğu için fakirlik sıralamasında Gazi''nin arkasında yer aldı. Üstelik gelir dağılımındaki adaletsizlik hanehalkı göz önüne alındığında yaklaşık 12 kata ulaşırken, hesap kişi başına gelire göre yapıldığında fark daha da artıyor. İstanbul''un en fakir semti Gazi Mahallesi''nde bir hane 4.2 kişiden oluşuyor. Bir başka deyişle aylık olarak bu mahallede yaşayan bir kişinin geliri 219 YTL''ye geliyor. Oysa sıralamanın tepesinde yere alan Acarlar Mahallesinde hanehalkı ortalama 3.8 kişiden oluşuyor. Bu mahallede oturan bir kişinin aylık geliri 3867 lirayı buluyor. Hane halkı gelirinde 12 kat olan fark, kişi başına gelir baz alındığında tam 17 kata çıkıyor. Sıralamanın en altında yer alan mahallelerdeki hanehalkı nüfusunun Türkiye ortalamasının üzerinde olması fakirlik sınırını aşağıya çekiyor.

En Zengin İlçe Beşiktaş Çıktı
Araştırmayı ilçe bazına indirdiğimizde İstanbul''un en zengin ilçesi, sınırları içerisinde Akatlar, Levent, Etiler gibi zengin semtleri barındıran Beşiktaş çıktı. Beşiktaş''da bir eve giren ortalama aylık gelir 7,811 YTL olurken, ikinci sıradaki Sarıyer''in geliri ortalama 5.992 YTL oldu. Burada Sarıyer Merkez''in ilçe ortalamasını düşürdüğünü hatırlatalım. Peki İstanbul''un en fakir ilçesi neresi? Bir dönem kaçak yapılaşmayla gündeme gelen Sultanbeyli''de bir eve giren aylık para sadece 1.348 YTL. Bu rakam ilçeyi İstanbul''un en fakiri yaparken, Sultanbeyli''yi yine son dönemde tersane ölümleriyle gündeme gelen Tuzla izliyor. Tuzla''nın sahil kesimde hanehalkı geliri ortalamanın üzerinde olsa da, E-5 otoyolunun yukarısında kalan mahallerinde bir eve ayda 1.547 YTL para giriyor. Gaziosmanpaşa 1.585 YTL ile fakirlik sıralamasında Tuzla''yı izliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.