Haberler

UNESCO’dan yalanlama

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler’e açıklama göndererek Sulukule ve Four Seasons Oteli ek inşaatının devam ettiği arkeolojik sit alanındaki projeleri, kamuoyuna yansıtıldığı gibi onaylamadıklarını, konunun yanlış anlaşıldığını belirtti. Bandarin açıklamasında, Sulukule Projesi’ni bugünkü haliyle onaylandığını söyleminin uygunsuz kaçacağını ifade ederek, “Koruma ihtiyaçları ile sosyal ihtiyaçlar arasında bir dengenin bulunması gerektiğini net bir şekilde söyledim. UNESCO, bir kentin yalnızca anıtlar ve yapılardan oluşmadığını, ama kent içindeki toplulukların, koruma süreci içerisinde esas rolü oynadıklarını ve onların yaşamlarının iyileştirilmesinin kentsel korumanın esas hedefi olduğunu savunmaktadır. Bu nedenle, projenin fiilen dengeli hale getirilmesi için üzerinde daha fazla çalışılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Bandarin, bu bölgede alınacak kararlara, gerçekten demokratik ve katılımcı bir sürecin eşlik etmesi gerektiği konusunda ısrarlı olduklarını kaydetti.

Farklı bir çözüm bulunmalıydı
UNESCO’nun Sultanahmet Four Seasons Oteli’nin arkeolojik sit alanlarında yeni bir bina inşa etmesini en iyi çözüm olarak görmediğini vurgulayan Bandarin şöyle devam etti:

“Ancak, yapının tamamlanmış olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak ve yapı yüksekliğinin sınırlı olması nedeniyle kent silueti üzerinde çok büyük etkilerinin olmadığını düşünüyorum. Yine de, hem kentsel miras değerlerine tam olarak saygılı, hem de otelin ekonomik ihtiyaçlarını sağlayan farklı bir çözüm yolu bulunabilirdi ve bulunmalıydı diye düşünüyorum. Bu yüzden, aynen bu konuda da, kimi basın organlarının iddia ettiği gibi, UNESCO bu projeyi de ‘onaylamamıştır’. Yine aynı meseleyle ilgili olarak, alanın yakın zamanda kamuya açılacak olması hususunda memnuniyetimi ifade ettim.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.