Haberler

Balıkçıya yol göründü

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Urla İskele’deki balık restoranları için “barınak sınırlarını işgal ettikleri” gerekçesiyle terk ve yıkım kararı verildi. İşletmeciler ayağa kalktı.

20 yıl önce kiralandı 
İzmir''in ünlü Urla İskelesi’ni, Balıkçılık Kooperatifi 20 yıl önce Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiraladı. Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün “balıkçı barınağı” ilan ettiği, yılda 6 bin YTL kira ödenen alan, “restoranların işgali altında” diye şikayet konusu oldu.

“Çıkın” diye uyardılar
Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerinin incelemesi sonucu, restoranların barınak alanını kullandığı saptandı. Urla Balıkçılık Kooperatifi’nden bu durumun önlenmesi istendi, aksi halde sözleşmenin fesh edileceği belirtildi. Restoranlar “terk edin” diye uyarıldı ama sonuç alınmadı.

Salıya kadar süre verildi
Bunun üzerine olay yargıya yansıdı. Asliye hukuk mahkemesi, restoranlara ait masaların bulundukları yerlerden çekilmesine, işgal edilen alanlardaki yapıların da yıkılmasına karar verdi. İşletmecilere icra müdürlüğü aracılıyla tebligat yapılıp salı gününe kadar süre tanındı. Bu gelişme tartışmalara yol açtı.

Korumakla yükümlüyüz
Urla Balıkçılık Kooperatifi Başkanı İbrahim Temiztepe, gelişmeye ilişkin şöyle konuştu: “Söz konusu yer bizim barınağımız. Yasa gereği koruma ve emniyet altında bulundurma, hatta etrafı tel örgüyle çevirme yükümlülüğümüz var. İşgalleri ortadan kaldırmazsak, barınağı kullanma sözleşmemiz fesh edilecek. Sınırlarımız dışında kim ne yaparsa yapsın, bizi ilgilendirmez.”

Urla’nın rengi uçacak
Balık restoranı işletmecileri karara tepki gösterdi. Sahil Restoran’ın yöneticisi Salih Çetintaş, “Önce masaları geri çektirdiler, 4 metre yolu 8 metreye çıkardılar. Kırmızı çizgiler çektiler, bizi iyice sıkıştırdılar, şimdi de tümünü sökmek istiyorlar. Urla’nın bir rengi uçmuş olacak. Burası tüm esnaf için de önemli. Komşularımız imza topluyor, umarız işe yarar” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.