Haberler

Ataşehir''deki arsa satışları iptal edildi

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
Kadıköy Belediyesi''nin, yeni kurulan Ataşehir ilçesi sınırlarında kalan arazilerle ilgili satış kararları iptal edildi. Konunun Zaman tarafından gündeme getirilmesi üzerine İstanbul Valiliği soruşturma başlattı.

Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne gönderdiği yazıda haberde yer alan iddiaların araştırılmasını istedi. Konuyu inceleyen Büyükşehir Belediyesi, ''satılan arazilerin yeni ilçenin sınırları içerisinde kaldığı'' gerekçesiyle satış kararlarını iptal etti.

TBMM''de Mart 2008''de kabul edilen Belediye Yasası''yla 43 yeni ilçe kuruldu. Bu ilçelerden birisi de Kadıköy Belediyesi sınırlarında kalan Ataşehir oldu. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kendi belediyesinden ayrılacak olan bölgedeki arsaların satışı için belediye meclisinden kararlar çıkarttı. Zaman''ın konuyu gündeme taşıması üzerine valilik İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden konunun incelenmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi satış kararlarının hukuka aykırı olduğu görüşüne vardı. Belediyeden valiliğe verilen cevabi yazıda ''Anılan parsellerin yeni kurulacak olan Ataşehir İlçe Belediyesi sınırları içerisinde kalmakta olup tahsisi istenen taşınmaza ilişkin tasarrufun da yine yeni kurulacak belediyenin yetkisine bırakılması gerektiğinden onaylanmamıştır'' ifadelerine yer verildi.

Kadıköy Belediye Meclisi ve Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Fatih Kaya, alınan kararın hak gasbının önüne geçtiğini söyleyerek şunları dile getirdi: "Büyükşehir''in bu kararı bizlerin hukuk komisyon raporlarına koyduğumuz şerhlerin ve yaptığımız itirazların haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Hukuk mücadelemizin bu aşamada sonuç vermesi de ayrıca sevindiricidir. Ataşehir ve Ataşehirliler kazanmıştır. Umuyorum ki; artık bu kararlardan sonra Kadıköy Belediyesi yönetimi, benzer satış yetkisi alma taleplerini meclisimize taşımaz."

Ataşehir ilçesi; Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye''den ayrılan bölgelerden oluşacak. Merkez Bankası''nın da taşınacağı Ataşehir, İstanbul''un en prestijli bölgeleri arasında yer aldığı için büyük şirketler burada arsa sahibi olmak istiyor.

Zaman gündeme taşımıştı
Zaman, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk''ün, ''yangından mal kaçırır gibi'' Ataşehir''deki bazı arsaları satmak için izin çıkardığını gündeme getirmişti. Bunun üzerine İstanbul Valiliği konunun incelenmesi için Büyükşehir Belediyesi''ne yazı göndermişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.