Haberler

İstanbul''a yeni Kültür Sanat Merkezi

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
İstanbul Kültür, Sanat ve Tanıtma Merkezi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıldı.

Merkezin Ortaköy''deki binasında düzenlenen açılış töreninde konuşan Topbaş, İstanbul''un en önemli yerlerinden Ortaköy''de kurulan bu merkezin daha önceden ''''Ortaköy Eski Rum Okulu'''' diye bilinen bir mekan olduğunu söyledi. Topbaş, yine eğitim maksatlı fonksiyonuna, yapısına ve düşüncesine paralel bir anlayışla burayı yeniden düzenleyerek, gençlerin hizmetine sunmaya çalıştıklarını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ilde 50 bin civarında bursiyerinin bulunduğunu anlatan Topbaş, bu kişilerin, Büyükşehir Belediyesi ile kültür elçiliği konusunda çalışma yapmalarını amaçladıklarını kaydetti. Topbaş, ''''Buraya gelen insanları kent hakkında bilgilendirmek açısından bu merkezin bir bilim yuvası olmasını hedefledik'''' dedi.

Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanlığı, üniversite kulüpleri ve akademisyenlerin yardımıyla bunu başaracaklarını dile getiren Kadir Topbaş, merkeze gelenlerin, birer turizm ve kültür elçisi olarak, öğrendiklerini çevrelerine aktarabilmeleri gerektiğini de kaydetti.

Bir ülkenin gücünün, o ülkenin yetişmiş insanlarıyla ölçüldüğünü ifade eden Topbaş, ''''Biz insanlarımızı ne kadar yetiştirirsek, ne kadar iyi hazırlayabilirsek, o denli güçlü oluruz. Bu global gelişim içinde bunu başarabiliriz. Bunun için çalışıyoruz'''' diye konuştu.

Kadir Topbaş, konuşmasının ardından AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve merkezdeki öğrencilerle birlikte kurdele keserek, merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Topbaş ve beraberindekiler daha sonra merkezi gezdi.

İstanbul Kültür, Sanat ve Tanıtma Merkezi
Hafta içi her gün İstanbul temalı şiir akşamları, söyleşiler, film gösterimleri, dinletiler gibi çeşitli etkinliklerin düzenleneceği merkezde, İstanbul ile ilgili yerli ve yabancı kitap, yayın, broşür, kültür haritaları ve çeşitli materyaller bulunuyor.

İstanbul halkına açık olacak merkez, kütüphaneli kafe bölümüyle de hizmet verecek.

Merkezde, turistler için de belirli saatlerde İstanbul''u tanıtan filmler gösterilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.