Haberler

İki itiraza meclisten ‘ret’ kararı

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Alsancak Limanı’yla Turan arasındaki Yeni Kent Merkezi İmar Planı, Büyükşehir Belediyesi’yle Vakıflar Genel Müdürlüğü ve TCDD arasında krize neden oldu.

Vakıflar, Bayraklı’daki Adnan Kahveci Köprüsü’nün ayakları nedeniyle Büyükşehir’e dava açtı, imar planına itiraz etti. TCDD’de de yeni planla liman bağlantılı demiryolunun, taşıt yollarıyla kesildiğini iddia ederek itirazda bulundu.

Çözüm bulunacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD’nin itirazındaki konuları inceleyeceklerini, limana giden demiryolunun önünün tıkanmasının söz konusu olmayacağını söyledi. Kocaoğlu, altgeçit veya başka bir yöntemle mutlaka çözüm bulunacağını belirtti.

Kocaoğlu, Vakıflar yetkilileriyle söz konusu alanda geçmişteki bir hata sonucu yapılan köprü nedeniyle açılan el atma davasını çözmek için 1 yıldır görüştüklerini açıkladı, şöyle dedi:

“İki kamu kurumunun çözüm bulabileceğini sandık. Ancak bir taraftan dava açan Vakıflar, öbür taraftan imar istiyor. Orta yol bulamadık. Maalesef konu bu aşamaya geldi.”

Buca planına ret
Öte yandan meclis, Buca Belediyesi’nin Buca Stadı ve çevresi imar planını, park, tören ve spor alanından yol, kavşak, meydan ve kafeterya alanı olarak değiştirilmesiyle ilgili 1/1000 ölçekli imar planını oyçokluğuyla reddetti.

Kamuoyunun Çim Meydan projesi adıyla tanıdığı projeyle ilgili olarak İmar Komisyonu Başkanı CHP’li Erkut Öcal, plan değişikliğini 1/5 bin ölçekli planla uyumsuzluğu nedeniyle reddetiklerini açıkladı. AKP Grubu ise 5 bin ölçekli planı yapabileceklerini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.