Haberler

Doğu Park''ta açık hava müzesi

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Samsun Haber
Samsun Büyükşehir Belediyesi''nce Doğu Park''ta bulunan müze gemi Bandırma Vapuru''nun yer aldığı alanda kurulan açık hava müzesinde tarihi top ve mayınlar sergilenmeye başlandı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, yaptığı açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesince Doğu Park''ta müze gemi Bandırma Vapuru''nun bulunduğu yerdeki 35 dönümlük alan üzerine bir açık hava müzesi oluşturulduğunu söyledi.

Milli Mücadele''nin başlangıç yeri olan Samsun''da kurulan açık hava müzesinin büyük önem taşıdığını belirten Çamaş, şu bilgileri verdi:

''''Doğu Park''ta bulunan Bandırma Vapuru''nun konuşlandığı bölgedeki 35 bin metrekarelik alanı açık hava müzesi haline dönüştürdük. Bu amaçla başvurduğumuz Genelkurmay Başkanlığından temin ettiğimiz İstiklal Savaşı''nda kullanılan 2''si kısa menzilli 4 adet top, hafif makineli tanksavar ve üstten doldurmalı tüfekleri burada sergilemeye başladık. Son olarak da buraya Milli Mücadele''de Nusret Mayın Gemisi''nin kullandığı 2 adet deniz mayını, 4 adet top ve 2 adet de dip mayını ile birlikte 2 adet de denizaltı torpidosu yerleştirdik. Ayrıca çeşitli ekipmanlar da koyduk.''''

Müze gemi Bandırma Vapuru''nu yaz aylarında günde ortalama 2 bin 500 kişinin gezdiğine dikkati çeken Çamaş, açık hava müzesinin Samsun''un tanıtımı için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Söz konusu alanda bulunan müze gemi Bandırma Vapuru ise 2000 yılında yapımına başlandıktan bir yıl sonra tamamlanarak Doğu Park''ta düzenlenen alanda ziyarete açılmıştı. Aslına sadık kalınarak inşa edilen, Milli Mücadele''nin sembolü gemide, Atatürk ile Samsun''a gelen silah arkadaşlarının bal mumu heykelleri ve dönemle ilgili fotoğraflar yer alıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.