Haberler

Gerçek müteahhitler TOKİ''den şikayetçi değil

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin, "TOKİ''nin kapsamlı şekilde konut yapma işine girmesine" yönelik eleştirileri hakkında, "Hiçbir iş beceremeyen adam gelip, müteahhit oluyor. Gerçek müteahhitler bizden şikayetçi değil" dedi.

Erdoğan Bayraktar, dün yaptığı açıklamada, "Türkiye''de müteahhitliğin formasyonu bulunmadığını, hiçbir iş beceremeyenlerin müteahhit olduğunu" ileri sürdü. Gerçek müteahhitlerin kendilerinden şikâyetçi olmadığını belirten Bayraktar, "Bizden şikayetçi olan müteahhitler yap-satçılar. Diploma alıp da mı yap-satçı oluyor? Mühendis mi, mimar mı, organize bir müteahhit mi? Bunlar meslekten mi, alaydan mı, okuldan mı yetişmiş?" diye sordu.

Bayraktar, kalkınmış ve nüfusu 90 milyona yakın Almanya''da dahi 2 bin müteahhit bulunduğuna, kalkınmakta olan 70 milyon nüfuslu Türkiye''de ise bu rakamın 40 bin olduğuna dikkati çekerek, "Müteahhitler yüzde 100 para kazanıyor. Biz de kayıtdışı ekonomi yok. Ben 70 liraya daire yapıyorum, 70 liraya satıyorum. Müteahhitler kaça yapıyor, kaç liraya gösteriyor bilmiyorum. Onu, onlara sorun" dedi. Gelişmiş, çağdaş, modern ve bilimsel kriterlere dayalı bir sistemle idare edilen ülkelerde özel sektörün kâr marjının yüzde 3 ile 15 arasında olduğuna işaret eden Bayraktar, "Biz alışmışız yüzde 300, 500 kazanmaya. Yok öyle şey artık. Kâr dezentralize edilecek. Fakir fukaranın cebine para girecek. Biz ne yapıyoruz? Alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik konut yapıyoruz, gecekondu dönüşümleri, kentsel yenilemeler yapıyoruz. Müteahhit bunları yapar mı? Yapmaz. İstiyor ki TOKİ yapmasın, fiyatlar tavan yapsın" diye konuştu.

Babadan mı kalmış müteahhitlik
Konut yaptıkları yerlerde kiraların düştüğünü ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti: "Bizim derdimiz bu. Müteahhitler birleşsin, organize olsun, formasyon kazansın, disipline olsun, oda kursun. Güzel işler yapsınlar, para kazansınlar. Biz yaptığımız bu işleri kazma-kürek elimize alarak yapmıyoruz. Müteahhitlere veriyoruz."

Gerçek müteahhitlerin kendilerine karşı çıkmadığını yineleyen Bayraktar, "Bize başka iş yapmayıp, müteahhitliğe soyunanlar karşı çıkıyor. Var mı elinde müteahhitlik sertifikası? Nereden müteahhit olmuş? Babadan mı kalmış ona müteahhitlik? Kendisi çekirdekten mi yetişmiş? İlkokul mezunu olabilir ama kendisini yetiştirecek. Öyle hemen hiçbir iş yapamayıp, buldum bir yerden para, arsayı sattım. Bul bir yerden bir karne veya iş bitirme belgesi, başla müteahhitliğe. Yok öyle şey" dedi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.