Haberler

‘TOKİ olmasaydı Türkiye’de kriz çıkardı’

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Vatan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde müteahhitlerin eleştirdiği TOKİ’ye arka çıktı. Eskişehir’de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslimi ve kura çekim törenine katılan Başbakan Erdoğan, Toplu Konut İdaresi’nin Türkiye’deki mortgage krizini önlediğini söyledi.

Şehircilik ve konut politikalarının en çok önem verdikleri konuların başında geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Özel sektörden, ’TOKİ bizi şöyle engelliyor, böyle engelliyor’ diyorlar. Hayır TOKİ’nin görev alanı farklı, sizin görev alanınız farklı. Eğer TOKİ olmamış olsaydı, mortgage krizi bizi de aynen vururdu. Bunu böyle biliniz. Eğer ABD’deki mortgage krizi Türkiye’yi vurmadıysa, bizim sigortamız var. Nedir o sigorta? Toplu Konut İdaresi. Toplu Konut İdaresi’nde böyle bir sıkıntı yok, böyle yüksek faizler yok. Sadece enflasyon farkı var. Enflasyon da zaten tek haneli rakamlarda. Ama ’mortgage’da öyle değil. TOKİ’nin projelerinin büyük bölümü zaten sosyal devlet ilkesi doğrultusunda dar gelirli vatandaşlarımız için kira öder gibi ev sahibi olma modelini oluşturuyor. TOKİ sadece şehirlerin çehrelerini değiştirmedi, sadece konut değil, şehirler inşa etti.”

TOKİ’nin 2003 yılından bu yana 81 ilde, 42 ilçede bin 17 şantiyede çalışma yürüttüğünü ifade eden Erdoğan, “Türkiye’de ilçe sayısı 923. Bunun 429’sine TOKİ ulaşmış durumda” dedi.

‘TOKİ’den şikayetçi olan müteahhit değil, yap-satçı’
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin “TOKİ’nin kapsamlı şekilde konut yapma işine girmesine” yönelik eleştirileri hakkında, “Hiçbir iş beceremeyen adam gelip, müteahhit oluyor. Gerçek müteahhitler bizden şikayetçi değil” dedi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, “Türkiye’de müteahhitliğin formasyonu bulunmadığını, hiçbir iş beceremeyenlerin müteahhit olduğunu” ileri sürdü. Bayraktar, “Bizden şikayetçi olan müteahhitler yap-satçılar” dedi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.