Haberler

Gökçek koltukta 20. yılı bekliyor

Tarih: 18 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, işçiler toplu iş sözleşmesi imzaladığı törende bundan sonraki iki yılın da sözleşmesini yapmayı temenni etti, "20. senede yolumuza beraber devam ederiz" dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ''de çalışan yaklaşık 3 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Gökçek yaptığı konuşmada, 20 yıl başkanlık hedefini açıkladı.

Belediye-İş Sendikası ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanmasının ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı''nda tören düzenlendi. Belediye-İş Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 aydır süren görüşmeler sonunda, iş barışını koruyarak, kavgasız, gürültüsüz şekilde toplu sözleşme yaptıklarını söyledi.

Eş ve çocuk şartı
Belediye Başkanı Melih Gökçek de, konuşmasında, işçilerle 15 yıldır birarada olduklarını belirterek, bu süre içinde Ankara''nın Türkiye''nin örnek şehirlerinden biri haline geldiğini söyledi. Belediye gelirlerinin yarısının önceki döneme ait borçlar dolayısıyla kesildiğini anlatan Gökçek, bu nedenle işçilere güçlerinin yettiğini verdiklerini ifade etti. Bir işçinin brüt maliyetinin 4 bin, mesai ile birlikte 4 bin 500 YTL olduğunu bildiren Gökçek, Türkiye şartlarında iyi bir sözleşme yaptıklarını kaydetti.

Melih Gökçek, toplu sözleşmeden kaynaklanan farkları da bir kerede ödeyeceklerini söyledi. İşçilerden toplu sözleşme farklarını eşleri ve çocukları için harcamalarını isteyen Gökçek, "Ayrıca toplu sözleşmede olmamasına rağmen eş ve çocuklarınıza harcanmak üzere, faturasını da getirmek şartıyla her işçiye 100''er YTL ödeyeceğiz. Faturasını getireceksiniz yoksa maaşınızdan keserim" dedi.

Gökçek, toplu sözleşmeden doğan 3 aylık farkları ve 100''er YTL''yi pazartesi günü ödeyeceklerini bildirdi.

İnşallah 20. sene
Gelecek yıl yerel seçimler olduğunu ve işçilerden daha çok çalışmalarını isteyen Gökçek, "İnşallah bundan sonraki 2 yılın toplu sözleşmesini de beraber yaparız, 20. senede yolumuza beraber devam ederiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gökçek ve Erol, 2 yıl süreyle geçerli olacak toplu iş sözleşmesini imzaladılar. Erol, günün anısına Gökçek''e bir plaket sundu.

Sözleşmeyle, işçi ücretlerine, birinci ve ikinci 6 aylarda yüzde 4,5, üçüncü ve dördüncü 6 aylarda yüzde 5 zam yapıldı. Törende, bazı işçiler, zaman zaman çalınan müzik eşliğinde halay çektiler.

Mahkeme kararlarına uyarım
Gökçek, törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Belediye amblemi konusunda bir çalışmaları olduğunu bildiren Gökçek, şunları kaydetti:

"Mahkeme kararları hoşumuza gitse de gitmese de, işimize gelse de gelmese de Türkiye Cumhuriyeti yasa ve kanunlarına bağlıyız. Hoşumuza gitmese de onları uygulamak zorundayız. Hangi mahkeme kararı gelirse gelsin ben mahkeme kararına uyarım. Mahkeme madem amblemi yasakladı, bunu genelgeyle arkadaşlarımıza duyurdum. Şimdiye kadar alt-üst geçitlerle ilgili kaç kez mahkeme kararı geldiyse her seferinde uyulmuştur."

Gökçek, konuyla ilgili diğer sorulara, "Bekleyelim bakalım ne olacak?" şeklinde karşılık verdi.

Melih Gökçek, Rusya''nın Ankara Büyükelçiliği binası nedeniyle Atatürk Bulvarı''nda yaşadıkları sıkıntının aşılması için her türlü öneride bulunduklarını ve beklemekten başka çareleri olmadığını belirterek, "Açarız o da diplomatik skandala neden olur. Onun için bekliyoruz" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.