Haberler

Okul zillerinde ‘susturucu'' dönemi

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından gönderilen genelgeye göre bundan sonra tüm okulların zil sesleri okulların dışında duyulmayacak seviyeye düşürülecek, en fazla 5 saniye çalacak ve dinlendirici müziklerden seçilecek.

Milli Eğitim Bakanı Çelik imzası ile gönderilen genelgede, okul zillerinin çevresel gürültü kirliliği oluşturduğu belirtilirken, bu nedenle önlem alınması ihtiyacının ortaya çıktığı ifade edildi. Gürültünün insan sağlığı üzerine olumsuz etkilerinin olduğuna işaret edilen genelgede, "Yerleşim yerlerindeki toplu yaşam alanlarında yer alan, eğitim kurumlarımızın da bu anlamda çevreye ve vatandaşlarımıza karşı sorumlulukları bulunduğu açıktır. Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarımızın, eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürürken çevre ve gürültü kirliliğine sebep olmaması son derece önem arz etmektedir" ifadesine yer verildi.

Bakan Çelik tarafından gönderilen genelgede okulların gürültülü zil seslerinin çevreye olan zararını ortadan kaldırmak, "huzur ve sükuneti" sağlamak amacıyla bir dizi önlem alındığı bildirildi.

Zil Çalma Süresine Sınırlama
MEB tarafından okullarda zil sesleri ile ilgili uygulanması istenen yeni kurallar ise şöyle:

-Gürültü niteliğine sahip zil seslerinin seviyesi, çevreyi rahatsız etmeyecek, kabul edilebilir düzeye indirilecek.

-Zillerin çalma süresi 5 saniye ile sınırlandırılacak

-Eğitim ve öğretim saatleri dışında, Cumartesi-Pazar ve tatil günlerinde zil sesleri kapatılacak

-Okulların açık alanlarında yapılan he türlü tören ve konuşmalarda, seslendirme cihazlarının ses seviyelerine çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanacak

Zil Sesi Dinlendirici Olacak
-Zil sesleri insanları dinlendirecek, gürültü yaratmayacak melodilerden seçilecek

-Okullarda, okul çevresini rahatsız edecek düzeyde hoparlör, sistemi ile yapılan duyuru ve ilanlara son verilecek

Bakan Çelik, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin konu ile ilgili tedbirleri almasını isterken, herhangi bir okulda zil sisteminde düzenleme yapılmaması halinde ise sorumluluğun milli eğitim müdürlerinde olacağını bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.