Haberler

Çin depremi bizim inşaatı salladı

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Rahim Ak
Rezerv sorunları nedeniyle yılbaşından bu yana yüzde 53 yükselen çelik fiyatları Çin''deki depremle hem üretim azalıp hem de talep artınca tavan yaptı. Fiyat 15 günde % 13 arttı.

Bütün emtia fiyatlarıyla birlikte özellikle Çin ve Hindistan''ın tüketimindeki sonu gelmeyen artışla son iki yıldır sürekli yükselen çelik fiyatları, şimdi de birçok madenin bulunduğu Çin''in Sichuan bölgesindeki depremle sıçradı. Yılbaşından bu yana yüzde 53 artarak Londra Metal Borsası''nda tonu bin dolara yükselen çelik fiyatı depremin artından bin 150 dolara çıktı. Bütün dünyadaki üreticilerin fiyatlarının takip edildiği CRU Global Endeksi aybaşından bu yana yüzde 13 yükselerek 268 dolara tırmandı. Çeliğin en büyük üreticisi ve aynı zamanda en büyük tüketici olan Çin''in nisan ayı çelik üretimi mart ayına kıyasla yüzde 0.4''lük bir düşüşle 44.6 milyon tona geriledi. Düşüşte özellikle kok kömürü arzında yaşanan daralmanın önemli rol oynadığı ifade edildi. Bu üretim düşüşü ise global dev fonların çelik fiyatlarındaki yükseliş beklentilerini kullanıp çeliğe yatırım yapması ile fiyatı daha da yukarı çekti.

Zaten Arz Sorunu Var 
Bu yükseliş trendine Sichuan''da yaşanan depremin etkisi de eklendi. Gelen bilgilere göre depremin büyük yıkıma yol açtığı Sichuan bölgesinde yılda ortalama 12.3 milyon ton ham çelik üretiyor. Bu rakam Çin''in yıllık çelik üretiminin yüzde 2.9''una denk geliyor. Yaklaşık İspanya büyüklüğündeki bu bölgede çok sayıda maden bulunuyor. Ancak deprem sonrası güvenlik nedeniyle madenlerin büyük bir bölümünde üretime geçici süreyle ara verildi. Verilen bu aranın ülkenin çelik ihtiyacında bazı aksamalara yol açacağı ve bu nedenle çelik ihracatına yönelik eğilimin artacağı belirtiliyor. Ayrıca deprem nedeniyle Sichuan''da oluşan hasarın ardından bölgede kısa süre içerisine yeniden imar çalışmalarına başlanacağı belirtiliyor. Bu çalışmalarla birlikte çeliğin her türüne olan talebin artması bekleniyor. Aynı zamanda kok kömüründe yaşanan arz darboğazının kısa sürede aşılamayacak olması çelik fiyatlarında yakın dönemde hızlı yükselişlerin yaşanabileceğine işaret ediyor. Diğer yandan dünya ekonomisinin durgunluğa gireceği endişesinin de ortadan kalkması, saniyinin temel girdileri olan bakır, nikel, alüminyum gibi emtiaların da yeniden yükselişe geçmesini sağladı.

Türkiye''deki krizi kararname çözecek
Çelik fiyatlarındaki bu artış Türkiye''de durgunluğa bağlı olarak zaten zorda olan inşaat sektörünü sallamaya başladı. Türkiye''de demir fiyatları Ekim 2007-Mayıs 2008 döneminde yüzde 112.7 arttı. Bu nedenle zaten uzun süredir durgunluğa bağlı olarak sıkıntı yaşanan inşaat sektörünü rahatlatmak amacıyla hükümet, kamuya iş yapan müteahhitler için Fiyat Farkı Kararnamesi hazırlıyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, demirin inşaat sektörünün vazgeçilmez üç malzemesinden biri olduğunu belirterek, demirdeki fiyat artışının maliyeti de yaklaşık yüzde 15 arttıracağını kaydetti. Sektörde duraklamanın yaşandığı bir dönemde ana girdi kalemi olan demirde yaşanan fiyat artışının sektörde ciddi krize dönüşebileceğini vurgulayan Eren, "Başbakanın talimatı ile kamuya iş yapan müteahhitler için Fiyat Farkı Kararnamesi hazırlanıyor. Bu biraz müteahhitleri rahatlatır" dedi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Başkanı Nevzat Ersan, ANKA''ya yaptığı değerlendirmede, Ocak ayında tonu 860 YTL olan demir fiyatının Mayıs ayında bin 495 YTL''ye çıktığını belirterek, dört ayda demire yüzde 74 zam yapıldığını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.