Haberler

UNESCO kırık not da verdi

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İstanbul''un Dünya Kültür Mirası listesinde kalıp kalmayacağını belirleyecek olan UNESCO heyeti, kentten ayrılırken olumlu görüşler bildirmesine rağmen kırık notlar da verdi. Süleymaniye''de 6 ay önce KİPTAŞ''ın yenileme projesi kapsamında aldığı yaklaşık 200 binadan 8 tanesi bir gün ansızın yıkıldı. Mahalle sakinleri "Belediye yıktı" diye ifade verdi. İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulundu. Konu halen araştırılıyor. Bu binaları göremeyen heyet ilk kırık notu burada verdi. Kırık not alan diğer maddeler ise şunlar: 

- "Haliç''ten raylı sistemin geçirilmesi için yapılacak köprü, Süleymaniye Camisi''nin siluetini kapatıyor. Bu proje böyle uygulanamaz yeni çizimler getirin." 

- "İstanbul''un merkezinde hızla gökdelenler yükseliyor. Tarihi yarımada yakınında yükselen binalar mevcut. Bunu önleyin. Gökdelenleri şehrin dışında yaptırın. Gökdelenler tarihi yapı ile uyumsuz." 

- "Kötü yapılan kara surlarının restorasyonunu durdurmanız iyi oldu. Sur restorasyonu için işbirliği yapalım. Surların dibine moloz dökerek koruyamazsınız. Ahşap yapılara yeterince sahip çıkmıyorsunuz." 

- "Marmaray kazılarında çıkan eserler için bir an önce müze kurun ve alan yönetimi planınıza başlamanız bir adım ancak bir an önce bitirin. Four Seasons Otel ek binası inşaatı ile kazıları dengeli götürün."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.