Haberler

Hasankeyf''in akıbeti yakında belli olacak

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk Yazan: Hüseyin Yılmaz
Hasankeyf''in kaderi 20 Haziran''da belli olacak. Tarihi kenti sular altında bırakacak Ilısu barajına maddi kaynak sağlayan İsviçre-Almanya-Avusturya Konsorsiyumu Türkiye''den proje hakkında daha fazla bilgi istedi.

Konsorsiyum, 20 Haziran''da Türkiye''de yapacağı toplantıda baraja karşı çıkan çevre örgütlerini de dinleyecek.

GAP Projesi''nin en önemli parçalarından biri olan Ilısu barajı için 1.2 milyar euroluk kaynak sağlayacak konsorsiyum Türkiye''nin hazırladığı raporu tatmin edici bulmadı.

Hafta içinde Türk heyetiyle bir araya gelen konsorsiyum üyeleri Türkiye''den daha fazla bilgi vermesini istedi.

Konsorsiyum ayrıca, 20 Haziran''da Türkiye''de barajın yapılmasını isteyen ve karşı çıkan taraflarla bir araya gelmeyi kararlaştırdı. Bu toplantı sonrasında barajın akıbetini belirleyecek karar verilecek.

Bölge halkının tepkisi geri adım attırdı
Ilısu barajın temeli Ağustos 2006''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. 8 yılda tamamlanması planlanan baraj için şu ana kadar sadece şantiye alanlarının inşaatı yapılabildi.

Daha önce baraj için kredi vermeyi kabul eden konsorsiyum çevrecilerden ve bölge halkından gelen tepkiler nedeniyle geri adım attı ve Türkiye''den barajın yaratacağı etkilerin detaylı bir raporla kendilerine iletilmesini istedi.

Konsorsiyum Türkiye''nin ortaya koyduğu gerekçeleri ikna edici bulursa 30 yıldır yapımı tartışılan ılısu baraj 8 yılda tamamlanacak. Çevre örgütleri ve Hasankeyflilerin girişimleri sonuç verirse baraj projesi bir kez daha sekteye uğrayacak ve binlerce yıllık tarih sular altında kalmaktan kurtulacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.