Haberler

İstanbul''a yeni tüp tünel ihalesi yine ertelendi

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
İstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi bir kez daha ertelendi.

İhale, 30 Haziran 2008 tarihinde yapılacak.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı''na bağlı Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü''nce yap-işlet-devret modeli ile yapılacak Karayolu Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi''nin ihalesi, ilgili firmaların ihaleye daha iyi hazırlanabilmek amacıyla yaptığı istek üzerine bir ay ertelendi.

Ulaştırma Bakanlığı''nın en büyük projelerinden birisi olan ve denizin altından iki kıtayı birleştirecek karayolu tünelinin ihalesinin geçen yıl yapılması planlanmıştı.

Firmaların jeoteknik çalışmalarının uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve daha rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla ihale önce beş kez ertelenmişti.

Firmalardan gelen talep üzerine yapılan son ertelemeyle lastik tekerlekli araçların geçeceği tünelin 30 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak ihalesi 6''ncı kez ertelenmiş oldu.

Ulaştırma Bakanlığı, ilk ertelemede, şartname satın alan firmalara birer zeyilname göndererek, projenin kapsamına bazı uzantılı yollar ile kavşakların da dahil edildiğini bildirmişti.

Bakanlık, ayrıca projenin kapsamının genişletilmesi nedeniyle daha önce tek yön için 3, çift yönlü ise 6 dolar olarak belirlenen tünelden geçiş ücretlerini de maksimum tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirlemişti.

İşletme süresi yarıştırılacak
İhale şartnamesine göre, katılımcı firmaların son 10 yılda sözleşme bedeli en az 250 milyon dolar olan yol, otoyol, demiryolu, metro ve hafif raylı sistem işlerini gerçekleştirmiş ya da son üç yılda yaptığı işlerin ortalamasının 250 milyon doları bulması gerekiyor.

Tünel yapımı esas olduğu için firmaların toplam 3 kilometre tünel yapımını üstlenmiş olmaları da gerekiyor. İhale, fizibilite, yatırım ve işletme süresi yönünden en iyi teklifi sunan firmaya verilecek.

Projenin, işe başlanılmasından itibaren üç yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin ihalesiyle ulusal ve uluslararası çok sayıda firma ilgileniyor.

Tünelin özellikleri
Proje, Avrupa yakasında, Florya-Sirkeci sahil yolunun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkinden başlayarak, Anadolu tarafında Ankara Devlet Yolu''nun Göztepe kavşağı mevkinde bitecek.

Boğaz''ın altından geçen tünel, iki katlı ve ikişer şeritli olacak. Katlardan birisi giden araçlara, diğeri ise gelen araçlara ayrılacak. Sadece hafif araçlar tünelden geçiş yapabilecek. Ağır vasıtalar tüneli kullanamayacak.

Proje, denizin altından geçen yaklaşık 3.3 kilometrelik bölümü ile her iki yakadaki mevcut yollara bağlanacak 2.1 kilometrelik bölümü delme tünel olmak üzere toplam 5.4 kilometre uzunluğunda tünelden oluşacak.

Proje kapsamında ayrıca, Avrupa ve Anadolu tarafında havalandırma şaftları, Avrupa yakasında ücret toplama gişeleri, tünel işletme binası inşa edilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.