Haberler

İDO''nun ''Deniz Taksi''si yarın Boğaz''a iniyor

Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından "denizden taksi çağırma" anlayışıyla projelendirilen ilk "Deniz Taksi" aracı yarın suya iniyor. İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırabilecek.

İDO''nun yaptığı yazılı açıklamada, deniz taksiler, yurt dışındaki benzerlerinden farklı olarak tarife dışı çalışacak. İstanbul trafiğinde yeni bir alternatif yaratacağı düşünülen deniz taksi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla projelendirildi. Uygulamayla İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırma imkanına kavuşacak ve zaman kaybetmeden dilediği noktaya ulaşabilecek. Deniz taksiler, projenin istenilen seviyeye ulaşması halinde İstanbul Boğazı''nın iki yakası arasında, Marmara Denizi kıyıları ve Adalar güzergahlarında da yaygınlaştırılacak.

Şehir içi kara ulaşımında kullanılan taksiler ile aynı anlayışıyla projelendirilen deniz taksiler, telefonun yanı sıra cep telefonundan SMS atılarak da çağrılabileceği gibi, bu yolla deniz taksi çağıran yolcular, taksinin yanaşma noktası, saati ve ücret bilgisiyle ilgili teyit alabilecekler. Ayrıca, deniz taksilerde yolculara kredi kartı ile ödeme yapma imkanı da sunulacak.

New York, Avustralya, Yeni Zelanda, Venedik ve Roterdam''da bulunan ve "Water Taxi" adı verilen taksiler, çoğunlukla tarifeli toplu taşıma özelliğine sahip. İstanbul''daki uygulamada ise dünyada ilk defa tek bir çağrı merkezine bağlı çalışan, telefon ya da SMS yoluyla istenilen sahile çağrılabilen araçlar kişisel hizmet verecek. Yaklaşık 10-12 metre uzunluğunda, 4-5 metre eninde tasarlanan ve katamaran bir gövde yapısına sahip deniz taksiler, azami 18 deniz mili hız yapabilecek. En fazla 10 yolcu ve 1 operatör taşıma kapasitesine sahip deniz taksilerde, seyir ve can güvenliği en ileri teknoloji ile sağlanacak, çift makineli olarak dizayn edildiği için manevra kabiliyetleri çok yüksek olacak.

Deniz taksi ücretleri, güzergahlara göre şöyle belirlendi:

- Güzergah Mesafe Fiyat Süre
- Beylerbeyi-Ortaköy 1,7 Mil 32 YTL 6 Dakika 
- Kalamış-Bebek 7,1 Mil 86 YTL 23 Dakika
- Çengelköy-Beşiktaş 2,3 Mil 37 YTL 7 Dakika


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.