Haberler

Opera ek binasına ilk kazma vuruldu

Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki “Ulus Projesi" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera Binası’nın arkasında bulunan, ek binanın yıkımında, ilk kazmayı vurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki, tarihi dokuya uymadığı gerekçesiyle, “Ulus Projesi" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera Binası’nın arkasında bulunan, ek binanın yıkımına ilişkin protokolü imzaladı.

İmza töreninde konuşan Bakan Günay, Birinci Meclis, İkinci Meclis, Opera Binası, Resim Heykel Müzesi, Etnoğrafya Müzesi gibi Ulus çevresinde Ankara’ya özgün bir nitelik, tarihsel bir kimlik katan binaların olduğunu fakat ne yazık ki bu binaların yakın çevresinde, binaların dokusuyla bağdaşmayan eklentiler bulunduğunu belirti.

Bakan Günay, bu eklentilerin en elim ve vahimi olanın ise Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kullanılan tarihi Opera Binası’nın arkasında bulunan “hiçbir estetik kaygısı, hatta hukuk kaygısı, saygısı olmadan yapılmış olanö ek bina olduğunu ifade etti. Söz konusu ek binanın, Opera Binası’nın 1960’lı yıllarda Gümrük ve Tekel Binası olarak kullanılan zamanlarında personel ihtiyacına cevap vermek için yapıldığını kaydeden Günay, “İmzaladığımız protokol doğrultusunda Altındağ Belediyesi yıkımı yapacak. Bugün hep birlikte kazmayı vuracağız" diye konuştu.

Binanın sadece 4 katının yıkılacağını belirten Günay, “Bu hafta önlemler alınacak önce, şu anda henüz önlemler eksik. Yıkım sırasında dışarıya herhangi bir malzeme, parça düşmemesi konusunda tedbirler alınacak. Sanıyorum 15-20 gün içinde binanın 4 katını yıkacağız. Opera Binasının seviyesine inmiş olacak böylece. Yine bu binanın çatısına uygun bir şekilde çatı yapacağız. Bu binanın da dış cephesinde bakım onarım yapılacak. Ek binaya da giydirme yapıldığında, dokusuyla ana binanın devamı gibi olacak" dedi.

“Önce kendi yanlışımıza bir kazma vurarak bir başlangıç yapıyoruzö diyen Günay, ek binanın yıkımına ilişkin gereken her türlü hukuki kararın alındığını söyledi.

''THK’nın kaçak çatı katını da yıkacağız''
Bakan Günay, Ulus çevresinde yıkılması gereken, tarihsel dokuya uyumlandırılması gereken çok başka mekanlar olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Hemen karşımızdaki THK’nın kaçak olarak yapılmış, çatı katı var. Bir gazino katı olarak yapılmış sanırım. Etnografya ve Resim Heykel Müzesi’nin görüntüsünü kesiyor. Yıkılması talebini Haziran 1-2 gibi gündeme getireceğiz. Ankara’da Cumhuriyetimizin ilk yılları, ondan önce Selçuklu, Osmanlı mimarisi dokusunun ortaya çıkarılması lazım" dedi.

Ulucanlar, kültür merkezi oluyor
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin, tarihsel dokunun korunması ve geliştirilmesi konusunda son derece duyarlı biri olduğunu söyleyen Bakan Günay, Hamamönü adıyla bilinen Hacettepe Üniversitesi çevresinde, son derece modern yepyeni bir mahalle geliştirildiğini dile getirdi. Bakan Günay, Altındağ Belediyesi’nin uzun bir gayretten sonra bir Ulucanlar Hapishanesi’nin bir Kültür Merkezine dönüştürülmesi üzerine proje çalışması yaptığını belirtti.

Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki de göreve geldiklerinden bu yana bölgede 9 bine yakın kaçak yapının yıkıldığını söyledi. İlk defa bir kamu kurumunun ve kurumun başındaki bakanın inisiyatifiyle tarihi dokuya uymayan bir yapının yıkılması gündeme geldiğini ifade eden Tiryaki, Ek binanın herhangi bir risk taşımadan, el işçiliği ile 4 katının yıkılacağını, daha sonra da Opera Binası ile uyumlu olacak bir dış cephe çalışması yapılacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Günay ve Tiryaki, Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera Binası’nın arkasında bulunan, ek binanın yıkımına ilişkin protokolü imzaladı.

Bir gazetecinin tarihi Sümerbank Binasının LC-Waikiki’ye kiralandığı hatırlatması üzerine Günay, “Bu geçici bir kiralanmadır. Henüz özelleştirme süreci tamamlanmadı. Biz bir süre sonra, özelleştirme süreci tamamlanınca o binayı alacağız ve kendi dokusuna kavuşturacağız" diye konuştu.

İmza törenin ardından ek binanın bulunduğu bölgeye geçildi. Binanın en üst katına çıkan Bakan Günay ve Tiryaki ilk kazmayı birlikte vurarak, yıkım başlatmış oldu.

Opera Çarşısı''na bir kültür sanat adamının anıtı yapılacak
İlk kazmanın vurulmasının ardından gazetecilerle sohbet eden Bakan Günay, çevreye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, Opera Çarşısı’ndaki dükkanlarından bazılarını yıkılmaya başlandığını hatırlatan Bakan Günay, önde bulunan iki dükkanın ise mahkemesi olduğunu için henüz yıkılamadığını kaydetti. Yıkımlar tamamlandıktan sonra çarşının park yapılacağını belirten Günay, “Parkın içine bir de anıt yaptıracağız. Bir kültür sanat adamının heykeli olabilir" dedi.

Vakıflar binasını da eleştirdi
Bakan Günay, dış cephesi camlarla kaplı Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının da çevrenin tarihi dokusuna uygun olmadığını dile getirdi. Binaya farklı bir dış cephe giydirmesi yaptırmanın doğru olacağını ifade eden Günay, bu konuda herhangi bir görüşmelerinin olmadığını ancak, bu düşüncesinin olumlu karşılanacağını düşündüğünü belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.