Haberler

Turizmde işler yolunda, büyükler otel avına çıktı

Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Referans Yazan: Sevgi Sayar Başaran
Avrupa ve Rusya''dan yapılan erken rezervasyon oranlarındaki artışı da göz önüne alan Rus acentelerin yanı sıra Robinson Club, Magic Life ve Odeon gibi zincirler, işletmek için yeni otellerin peşine düştü.

Son yılların en iyi dönemini yaşayan turizmde, yatırımcılar gelecek yıl otel sayısını artırmak için hazırlığa başladı. Avrupa ve Rusya''dan yapılan erken rezervasyon oranlarındaki artışı da göz önüne alan yerli ve yabancı otel zincirleri, işletmek için yeni otellerin peşine düştü.

Rus acentelerin yanı sıra tur operatörü TUI''ye bağlı Robinson Club ve Magic Life gibi yabancı zincirlerle, Odeon gibi yerli zincirlerin de aralarında bulunduğu turizmciler, özellikle güney bölgelerindeki otel sayılarını artırmak için bağımsız olarak faaliyet gösteren otelleri kendi bünyelerine katmak istiyor. Club Alibey ise yeni yatırımlarla tesis sayısını artırmaya hazırlanıyor.

Yabancı turist sayısında artışın yanı sıra iç pazarda da ciddi bir hareketlilik olduğunu belirten Akdeniz Otelciler Birliği Başkanı Sururi Çorabatır, bu durumun yerli ve yabancı zincirlerin yeni yatırım yapmasında etkili olduğunu vurguladı.

Yatak kapasitesini artıracak
Turizmde yeni otel arayışı içinde olan zincir grupların başında TUI bünyesinde faaliyet gösteren Robinson Club''lar geliyor. Şu anda Antalya''da 3 tesisi olan Robinson Club, bu sayıyı 5''e çıkarmak istiyor. "Bölgedeki yatak kapasitemizi artırmak istiyoruz" diyen Robinson Club''ın Türkiye Genel Müdürü Mahmud Var, "Bunun için bize uygun olan tesislerle görüşmeler yapıyoruz. Bu yıl 2 tesisi daha bünyemize katmak istiyoruz" diye konuştu.

Büyüme planları yapan diğer bir grup ise yine TUI bünyesinde bulunan Magic Life zinciri. Türkiye pazarında son 3 yıldır kendi içerisinde kalite yatırımlarına ağırlık veren grup, şimdilerde karşısına çıkabilecek fırsatları değerlendirmek istiyor. Magic Life Center Genel Müdürü Başak Erel, "Hızlı büyümenin de beraberinde getirdiği sorunlar var. Bu nedenle 2-3 yıldır yeni tesis açmıyor ve kaliteye yatırım yapıyorduk. Bundan sonra ise yeni sürprizlerimiz olacak" dedi. TUI''nin Türkiye''de yatırımdan vazgeçmek gibi bir niyeti olmadığını vurgulayan Erel, bu yıl içinde her an bir fırsat çıkması halinde bunu değerlendireceklerini söyledi.

OTI, Ege''de otel arıyor
Öte yandan bu yıl Side''de yeni bir otel satın alarak işlettiği otel sayısını 3''e çıkaran OTI Grubu ise gözünü Ege''ye çevirdi. Tur operatörlüğünün yanı sıra otel işletmeciliği konusunda da yatırımlarını hızlandırdıklarını kaydeden OTI Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, "Yeni aldığımız otelle Kemer, Belek ve Side bacağını tamamladık. Bundan sonra Ege''de Bodrum ve Alanya için arayışlarımız olacak. Yurtdışında da çalışmalarımız var. Özellikle Mısır, Dubai ve ilerisi için de Bulgaristan''da otel planımız var" diye konuştu.

Şu anda Belek''te 1, Manavgat''ta da 2 olmak üzere 3 tesis işleten Club Alibey ise yeni yatırımla büyüme yolunu seçenlerden. Şu anda Tekirova''da 1600 yataklı bir tesis inşaatının devam ettiğini belirten Club Alibey''lerin bağlı olduğu Güral Porselen''in Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, "Bu tesisin yanında bir diğer tesisimizi ise Side Sorgun''da yapıyoruz. Bunu da 2009 yılında açacağız. Biz tesis sayısını artırırken kiralama ve işletme yöntemini seçmiyoruz. Açılacak olan 2 tesis de Club Alibey olarak faaliyet gösterecek" diye konuştu.

Rus acenteler de otel arıyor
Akdeniz Otelciler Birliği Başkanı Sururi Çorabatır, özellikle Avrupa ve Rusya pazarından artan rezervasyon artışlarının yanı sıra iç pazarın da oldukça iyi gittiğine dikkat çekerek "Geçen yıl sadece iç pazarda Antalya''ya 415 bin kişi geldi. Yeni gelişen pazarlar da var. Bunlar zincirlerin yeni yatırım yapmalarında önemli bir etken. Türkiye''de ufak tefek krizler hariç turizmin önü çok açık" dedi. Çorabatur, yerli zincirler dışında TUI Grubu ve Rus acentelerin de bölgede işletmek için yeni otel arayışı içinde olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Antalya bölgesinde 5 otel işleten Çorabatur, "5 otelimizin 2''sini İber markası ile işletiyoruz. Diğer oteller için de yabancı zincirlerden teklif alıyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, Rusya pazarında tur operatörü olarak faaliyet gösteren ve Türkiye''de de Amara World markası ile 6 tesis işleten TezTur''un da otel sayısını artırmak için yer arayışı içinde olduğu öğrenildi.

Antalya''da faaliyet gösteren zincirler 
- Dedeman Hotels & Resorts 
- Magic Life 
- Robinson Club 
- İber 
- Divan Hotels 
- Pegasos Otelleri 
- Kaya Hotels 
- Taksim Otelcilik 
- Limak Limra WOW 
- Lykia World 
- Sunrise Hotels 
- Barut Hotels 
- Kervansaray Otelleri 
- Majesty Hotels & Resort 
- Justiniano Otelleri 
- Rixos Hotels 
- Joy Hotels & Resort 
- Princess 
- Martı Hotels 
- Barut Hotels 
- Özkaymak Grup 
- Club Alibey 
- Riva Hotel 
- Özkaymak Hotels 
- Tha Marmara Grubu 
- Vera Hotels

Rus acenteleri de otel arıyor 
- Robinson Club 3 olan tesis sayısını 5''e çıkarmayı planlıyor. 
- OTI Grubu Ege''de otel bakıyor. 
- OTI''nın Mısır, Dubai ve Bulgaristan''da da otel planları var. 
- 3 tesis işleten Club Alibey''in Tekirova ve Side''de devam eden otel yatırımları var. 
- Rus acenteleri de işletmek için otel arıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.