Haberler

Mamak Çöplüğü Doğukent’i bastı

Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Mamak çöplüğünden rüzgarın da etkisiyle dağılan poşetler Doğukent Caddesi çevresindeki yerleşim yerlerini çöplüğe çevirdi. Mamak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Cengiz Topel Tekin, "Rüzgara yapılacak bir şey yok. Kağıtlar, poşetler uçacak biz de toplayacağız" dedi.

Doğukent Caddesi çevresindeki yerleşim yerlerine yakın boş alanlar Mamak çöplüğünden rüzgarın getirdiği poşetle kaplanmış durumda. Bölge sakinlerinden Kadir Sağıroğlu, her rüzgar esişinde çöplükten onlarca poşetin boş arazileri istila ettiğini ifade ederek, zaman zaman kötü kokulara da neden olduğunu söyledi. Bölgeyi temizlemek için her sene 8-10 işçi tutmak zorunda kaldıklarını anlatan Sağıroğlu, çabalarının sorunu çözmeye yetmediğini kaydetti. Sağıroğlu, soruna çözüm bulunmasını istediklerini belirtti.

Sadece rüzgarda
Mamak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Cengiz Topel Tekin ise sorunun sadece rüzgarlı havalarda yaşandığını söyledi.

Bölgeyi sürekli temizlediklerini, gerektiğinde fazla mesai yaparak, poşet ve kağıtları topladıklarını anlatan Tekin, "Sıkıntıyı bir şekilde gideriyoruz ama bitmiyor. Bugün topluyoruz, yarın rüzgar esince yeniden geliyor. Poşetleri sürekli toplatıyoruz ama Ankara’nın tüm çöpleri buraya geldiği için mücadele etmekte zorlanıyoruz" dedi.

Mamak Çöplüğünün sadece Çankaya ve Mamak’ın atıklarını karşılayacak kapasitede olduğunu, ancak Ankara’nın tüm atıklarının buraya geldiğini belirten Çetin, "Sincan’daki çöp toplama merkezi açılmadığı için bütün çöpler, hala Mamak çöplüğüne geliyor. Rüzgara yapılacak bir şey yok. Kağıtlar, poşetler uçacak biz de toplayacağız" diye konuştu.

Evlerde ayrıştırın
Cengiz Topel Tekin, atıkların çöp toplama merkezlerine gelmeden evlerde ayrıştırılmasının çok önemli olduğunu belirterek, kendi ilçelerinde pilot bölge olarak seçtikleri Abidinpaşa semtinde bu konuyla ilgili "Katı Atık Geri Dönüşüm Projesi" başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda, bölgedeki evlere gidilerek konunun anlatıldığını, konut ve iş yeri sahiplerine atıkları ayrıştırmaları için üçer poşet dağıtıldığını ifade eden Çetin, belirli günlerde bunları topladıklarını kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.