Haberler

Tarihî esere ''çakıyla ilan-ı aşk'' nostaljisine son!

Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Aslıhan Aydın
27. Müzeler Haftası açılışını gerçekleştirmek üzere Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hattuşa ve çevresini gezen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, tarihî eserlerin yazılarla kirletilmesinin kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Artık kimse cebinden çakısını çıkararak eserlerin üzerini kazıyamayacak." dedi.

Türkiye''de dünya mirası listesinde yer alan 9 eser için özel bir proje hazırladıklarını söyleyen Ertuğrul Günay, ören yerlerinin de bundan sonra kartlı sistemle gezileceğini açıkladı. En büyük rüyasının tarihî eserleri koruma sistemini kurmak olduğunu söyleyen Günay, bunun için eserlerin çevresini çelik bariyerlerle kaplamak gerektiğine işaret etti. Bu uygulamayı ilk olarak Boğazköy''deki 3 bin 500 yıllık duvar resimleri için yaptıklarını aktardı. Aralarında Hattuşa, Pamukkale, Tarihî Yarımada gibi yerlerin de çevre düzenlemesinin yapılacağı projeye göre bu bölgelere izinsiz hiç kimse giremeyecek. Bakan Günay, korunması gereken alanlara hayvanların bile rahatlıkla girdiğini; ancak bu görüntülerin Türkiye''ye yakışmadığını bildirdi. Dünya mirası listesindeki eserlerin korunması projesi için kaynak arayışında olduğunu dile getiren Günay, Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Müzeler Haftası çerçevesinde Alacahöyük''ü de gezen Günay, burada inşa edilen 13 kral mezarının temel atma törenine katıldı. Türkiye''de çeşitli müzelere dağıtılan mezardaki iskelet ve eşyaların bire bir kopyasının yapıldığını aktaran bakan, mezar kalıntılarının inşa edilen mezarlara yerleştirileceğini duyurdu. Gezisi sırasında turistlerle karşılaşan Günay, giriş ücretlerinin pahalı olduğuna yönelik şikâyetleri dinledi. Hazirandan itibaren yerli ve yabancı turist için bilet yerine kart uygulamasına geçeceklerini anlatan Günay, bu kartlara tek ücret ödenerek Türkiye''nin her yerinin serbestçe gezileceğini açıkladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.