Haberler

Sigaraya AVM''de yasak geldi faturayı restoranlar ödedi

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Fatih Atalay
Alışveriş merkezlerinde uygulanan sigara yasağı burada faaliyet gösteren kafelerin işlerini düşürdü. AVM''ler dışında yasağın 2009''da uygulanacak olması "Onlar dolup taşıyor, biz sinek avlıyoruz" isyanına neden oldu...

Sigara yasağı başlayalı üç gün oldu ancak bu süre restoranların isyan etmesine yetti. Alışveriş merkezlerinde (AVM) yasağın başlamasına karşın bağımsız alanlardakiler için yasağın 1 yıl sonra başlayacak olması AVM''lerde yüzbinlerce dolarlık yatırım yapan işletmeleri sıkıntıya soktu. Midpoint''in ortaklarından Ayhan Çarıkçılar, "İşler yüzde 20 düştü" derken, alışveriş merkezindeki birçok restoran işlerini AVM dışındaki yerlere kaptırdıklarına dikkat çekti.

''Haksız Rekabet Var''
19 Mayıs Pazartesi günü başlayan sigara yasağı AVM''lerdeki restoranlara ağır darbe indirirken, haksız rekabet eleştirilerini de artırdı. Haksız rekabet iddialarının nedeni; AVM''lerde sigara yasağının pazartesi gününden itibaren başlamasına karşılık AVM''ler dışındaki restoran ve kafelerde yasağın 19 Temmuz 2009''da başlayacak olması. AVM''lerin hemen dışındaki restoran ve kafelerin dolup taştığına işaret eden restoran sahipleri işlerinin düştüğüne dikkat çekiyor. Bu konuda en sıkıntılı olanlardan biri Midpoint Restaurant.

''%20 Kayıp Var''
Midpoint''in ortaklarından Ayhan Çarıkçılar, üstü açık olan Kanyon''da sigara yasağının uygulanmasının hatalı olduğunu, son iki günde sigara yasağı yüzünden yüzde 20 kadar ciro kaybına uğradıklarını ifade etti. Çarıkçılar, "Capacity (İstanbul Bakırköy) ve Panora (Ankara) alışveriş merkezlerindeki şubelerimizde sigara içmek serbest. Bugüne kadar Kanyon''da yasak. Yasanın içinde; ''Münferit alanlara sahip, havaları birbirine geçmeyen yerlerde sigara içmek serbesttir'' hükmü var. Kanyon''da yasak olması son iki günde ciromuzda yüzde 20 kayba neden oldu. Bu kapsamda hukuki hakkımızın takipçisi olacağız. Kanyon''daki uygulama sorunu yönetim kaynaklı" dedi.

Yasak, AVM dışındakilere yaradı
Alışveriş merkezlerindeki restoran sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde de benzer şikayetler dile getirildi. "Daha önce insanlar yemekten sonra sigara içebiliyordu. Ancak yasak gelince alışveriş merkezinin hemen dışındaki kafelere gidiyorlar. Oralar dolup taşıyor, biz sinek avlıyoruz" diyen restoran sahipleri, yasağın AVM dışındaki restoranlara yaradığını dile getiriyor.

Tüketici zamanla uyum sağlayacak
Alkaş Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş sigara yasağının özel bir zorlama olacağını inanmadığını belirtti. Tüketicinin bu duruma uyum göstereceğini düşündüğünü ifade eden Alkaş, "Aşırı tiryakilerin dışında sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Sonuçta restaronlar da bir uyum süreci yaşıyor" dedi.

Kanyon''da yasak titizlikle takip ediliyor
Kanyon, temel itibarı ile bir açıkhava mekânı olmasına karşın, birçok alanında sigara içilmesini yasakladı. Yasak titizlikle takip ediliyor. Kanunun yürürlüğe girişinden önce Tütün Üst Kurulu ve AMPD''den alınan bilgiler doğrultusunda, Kanyon içindeki işletmelere uygulama ile ilgili yönetimimizce açıklayıcı yazı gönderildi. Ortak alan bizim sorumluluğumuzda, şirketler kendi kararlarını verecektir.

Uzun vadede bizi etkileyecek
Bünyesinde Kitchenette, Vogue, Zuma gibi restoranları bulunduran İstanbul Doors Grup Yönetim Kurulu üyesi Levent Büyükuğur sigara yasağının AVM''leri bağlayan bir durum olduğunu söyledi. Büyükuğur, "Kanyon''da sigara içilmemesi saçmalıktır. Sonuçta merkezin üstü açık. Yasak uzun vadede bizi etkileyecek" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.