Haberler

İzmir’de deprem riski olan semtler

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir’de deprem açısından en güvenli bölgelerin Atatürk Mahallesi ve Evka yerleşim birimleri, en riskli bölgelerin ise Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir civarı olduğunu bildirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir’de tehlikeli 3 fay olduğunu, TÜBİTAK’tan kaynak alarak Bayındırlık Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne “İzmir Metropolü ile Aliağa ve Menemen ilçelerinde güvenli yapı tasarımı için zeminin sismik davranışlarının modellenmesi” adlı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Urla’dan başlayarak körfezi dolaşan bölgeye 16 kuvvetli yer hareketi istasyonun kurulacağını bildiren Prof. Dr. Akçığ, Temmuz ayında sistemin devreye gireceğini ve deprem kayıtları almaya başlayacaklarını ifade etti. Prof. Dr. Akçığ, şu bilgileri verdi:

“İzmir’in deprem şebekesi kuruluyor. Kurulan 16 istasyon ile erken hasar tespiti yapılacak ve depremden hemen sonra en ağır hasarın olduğu bölgeye 10 dakika içinde ekiplerin ulaşması sağlanacak. İstasyonların kaydettiği verilerden yola çıkarak depreme dayanıklı inşaatların yapılabilmesi için gerekli parametreler de elde edilecek.” 

Önceden Yüzde Yüz Tahmin Edilemez 
Deprem riski taşıyan tüm gelişmiş ülkelerde benzer deprem şebekeleri bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akçığ, şöyle devam etti: “Tüm kayıtlara rağmen deprem yine de önceden yüzde yüz tahmin edilemez. Proje kapsamında 400-500 metre derinlikte sondajlar yaptık. Araştırmalarla hattı belirliyoruz. O hattın deprem geçmişine bakıyoruz. Eski ürettiği ve yeni üreteceği depremler hakkında tahminde bulunabiliyoruz ama neresinin ne zaman kırılacağını bilemiyoruz. Bir hattı tespit ettiğimizde artık o hat tehlikeye girmiş demektir.”

Prof. Dr. Akçığ, sistem kapsamındaki aletlerin üç yıl sonra Afet İşleri Genel Müdürlüğüne devredileceğini açıkladı. İstasyonlardaki ölçümler sonucunda kentin çeşitli bölgelerinde dayanıklı inşaatların yapılması konusunda da çalışma yürüteceklerini kaydeden Prof. Dr. Akçığ, şöyle dedi:

“Mühendislerin deprem anında yandan gelecek ivmeyi bilmesi halinde daha sağlıklı inşaatlar yapılabilir. Çalışmalarda elde edilecek verilerin kent yenilenmesinde kullanılması gerekir. Depreme önlem alma konusunda asıl iş halka değil, idarecilere düşüyor.”

Tehlikeli 3 Fay Var
Çin’deki depremden sonra herkesin İstanbul’daki olası depremi tartıştığını söyleyen Prof. Dr. Akçığ, şu bilgileri verdi: “İstanbul deprem açısından ne kadar risk altındaysa İzmir de o kadar risk altında. Uluslararası araştırmalara göre dünyada deprem riski taşıyan kentler arasında iki kent de var. İzmir’de tehlike arz eden 3 fay bulunuyor. Bunlar İzmir, Seferihisar ve Foça fayları. ‘İzmir’de 7 veya daha üstündeki bir büyüklükte deprem olmaz’ diye bir şey söylenemez. Seferihisar’da 5.9 büyüklüğündeki bir deprem Manavkuyu’daki 300 binada hasara yol açabiliyor.”

Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir’de deprem açısından en güvenli bölgelerin Atatürk Mahallesi ve Evka yerleşim birimleri, en riskli bölgelerin ise Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir civarı olduğunu bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.