Haberler

Altyapı yatırımları için yatırım ortaklığı kuruluyor

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kamu altyapı yatırımlarının finansmanı dönük olarak üzerinde çalıştığı Altyapı Yatırım Ortaklıkları''na (AYO) ilişkin tebliğ taslağını kamuoyunun görüşüne açtı. Altyapı Yatırım Ortaklıkları''nın, kamuya ek bir mali yük getirmeden altyapı yatırımlarının finansmanını kolaylaştıracağını belirten SPK Başkanı Turan Erol, sermaye piyasalarındaki araç çeşitliliğinin ve piyasa derinliğinin de gelişeceğini söyledi. Söz konusu taslakta, başta belediyeler olmak üzere kamu sektörünün altyapı yatırımlarının sermaye piyasaları yoluyla finansmanında, yatırım ortaklığı şeklinde faaliyet gösterecek yeni bir şirket modeli öngörülüyor.

Finansman imkanı artacak
Öngörülen modele göre Hazine garantisi gibi kamu finansmanını zora sokacak bir güvence gerekmeyecek. Özel sektör şirketleri gibi yönetim bakımından Kurul düzenlemelerine uyum aranacak, fizibilitesi ve değerlemesi yapılmış altyapı projeleri şirketin ana faaliyet konusunu oluşturacak. Bu modelle, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde kamu tarafından yaptırılan veya özellikle belediyeler tarafından yürütülen altyapı yatırım ve hizmetlerinin özkaynakla finanse edilmesi, böylece şirket payları nitelikli yatırımcılara, önceden belirlenmiş yatırımcılara veya halka arz edilmek suretiyle sermayenin tabana yayılması sağlanacak. Ayrıca, şirket tarafından yapılacak borçlanma senetleri ihracıyla finansman olanakları çeşitlendirilecek.

Uygulama genişlecek
Öte yandan, kamu-özel işbirliği modellerine ilişkin yasal çerçevenin oluşturulması ve kamu kesiminin özel sektörün katılımını teşvik edici politikaların benimsenmesiyle birlikte bu modelin uygulama alanı genişletilmiş olacak. Birden fazla altyapı projesini de bünyesinde toplayabilecek AYO''ların kurulması, daha geniş kapsamlı ve daha büyük ölçekli altyapı projelerinin gerçekleşmesini mümkün hale getirecek. AYO''ların kurulup yaygınlaşması ile bütçe üzerinde yaratılan yükün azalması,sermaye piyasasında ürün çeşitliliğinin artması bekleniyor. Ayrıca, altyapı konusundaki mevzuat hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan, bu suretle yatırım yapmaktan çekinen yabancı yatırımcıların, SPK''nın gözetiminde faaliyette bulunacak AYO''lara yatırım yapması bekleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.