Haberler

Otoparka dönüştürülen ‘okul bahçeleri’

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Evrensel Yazan: Eylem Lodos, Hasan Uçar
Büyükşehir Belediyesi’nin okulların altını otopark olarak kullanma kararı alması velilerin ve öğretmenlerin tepkisini çekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) otopark sorununu okul bahçelerini otoparka çevirerek çözeceğini savunuyor. Elde edilecek gelirle okullara laboratuar yaptırmayı hedeflediğini açıklayan İBB, ‘tek taşla 2 kuş vurmaya’ çalışıyor. Araç giriş çıkışına uygun okul bahçelerinin altına katlı otopark yapılırken, okulların alt katlarını otoparka dönüştürecek karar için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İl genel meclisi ve İBB komisyon kurarak otoparka dönüştürülen okullar için ayrıntılı çalışma yapıyor.

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde uygulanacak karar için çok sayıda ilçe seçilirken, Avcılar’dan da Avcılar Endüstri Meslek Lisesi ve Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu seçildi. Belirlenen okul bahçelerinin alt katlarına eğitim yılının sonunda teknik çalışmalar tamamlandıktan sonra iki üç katlı otoparklar inşa edilecek ve bu otoparkları Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSPARK işletecek. Avcılar halkı ve eğitimciler karara tepki göstererek, ‘gelir elde edilecek başka yer mi kalmadı’ diye soruyor.

‘Kabul edilemez’
Okul bahçelerinin otoparka dönüştürülmesinin, okulların ticari alana dönüştürülmesinin bir ayağı olduğunu söyleyen Eğitim Sen 7 No’lu Şube Başkanı Azim Şamiloğlu, bunun kabul edilemeyeceğini belirtti. Bu uygulamanın merkezi alanlarda uygulandığını vurgulayan Şamiloğlu, okulların yıkılıp ticarileştirilmesine dikkat çekti. Okulların kamu alanı olduğuna değinen Şamiloğlu, devletin okulların masraflarını karşılaması gerekirken bu yükü okulların omzuna bindirdiğini söyledi.

Bu tutumu kınadıklarını ifade eden Şamiloğlu, okulların ticarileştirilmesinin doğru olmadığını ifade etti. Okul bahçeleri otoparklara dönüştürüldüğü anda bu park alanlarının ihaleye verileceğine değinen Şamiloğlu, “Okullarda servisleri ve kantinleri nasıl mafya ele geçirmek istiyorsa, otoparkları da otopark mafyası’ ele geçirmek isteyebilir’ diyerek okullarda yaşanabilecek olası sıkıntılara dikkat çekti.

Başka gelir kaynağı mı kalmadı?
Bu uygulamanın yanlış olduğunu söyleyen Rıdvan Polat, otoparktan eldi edilecek gelirin okullara aktarılmayacağı düşüncesinde. “Ülkede eğitime harcanacak başka gelir kaynağı mı yok” diye soran Polat, okul bahçelerinin ticarethane gibi kullanılacağını vurguladı.

Polat, “Okulun bahçesi öğrencilerin teneffüslerde olsun okul çıkışlarında olsun toplanıp oynayabilecekleri kendi aralarında etkinlikler yapabilecekleri bir alandır” dedi.”

‘Öğrencilerin hayatı tehlikeye atılıyor’
Okul içinde otopark olmasının öğrencilerin hayatının kısıtlanması demek olduğunu söyleyen Tufan Boran, “Düşünsenize okulda derstesiniz korna sesleri geliyor. Okula arabaların arasında gidiyorsunuz. Eğitime böyle bir katkı yapılacağı söyleniyor” şeklinde konuştu. Buradaki amacın eğitime destek olmadığını belirten Boran, ülkede kullanılmayan birçok yerin olduğunu bu alanların otopark olarak kullanılabileceğini dile getirdi.

Otopark işi ile uğraşanların çoğunluğunun ‘mafya’ olduğuna değinin Serpil Erbil, bahçeler otoparka dönüştürüldüğünde güvenliğin sağlanamayacağını vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararına tepki gösterenlerden biri de Emek Partisi Avcılar ilçe yöneticilerinden Hatice İldan. Bu kararın eğitime tüccar gözüyle bakılmasının bir göstergesi olduğunu söyleyen İldan, “Halka devlet tarafından ücretsiz verilmesi gereken eğitim, sağlık gibi hizmetlerin halka mal olarak satmak istenmektedir. Bu gibi uygulamalarla eğitim ve sağlık kuruluşlarının kendi döner sermayelerinin oluşturulması hedeflenmektedir” dedi. Devlet bütçesinin sermaye sahiplerinin hizmetinden çıkmadığı sürece böyle saçma gelir kaynaklarının oluşturulacağını belirten İldan, eğitimin toplumsal bir mesele olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

‘Satılmadık bir okullar kalmıştı...
Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Önder Çeri, “Büyükşehir otopark sorununu eğitime destek olacak bir çözümle bitiriyor. ‘Okul bahçelerine yapılacak otoparkla, park sorunu yerinde çözülecek. Elde edilen gelirle de laboratuar yapılacaktır’ denmekte, çıkar ve pislik kokan bu olayın birçok sakıncaları vardır” dedi. Okullarda uyuşturucu satıcılarının daha kolay iş yürütebileceğine dikkat çeken Çeri, yeşil alanı bile olmayan okullarda var olan birkaç ağacın da yok olacağına dikkat çekti.

Okullarda rant kavgalarının yaşanabileceğini ifade eden Önder Çeri, okul bahçelerinin otoparka dönüştürülmesiyle gürültüsüz ortamda ders çalışma işleminin yok olacağını vurguladı. Çeri, “Satılmadık bir okullar kalmıştı, onun da altını satıyoruz” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.