Haberler

İlk “Deniz Taksi” Boğaziçi ile buluştu…

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi


Büyükşehir Belediyesi İDO’nun projelendirdiği “Deniz Taksi” İstanbul Boğazı ile buluştu. Yapımı devam eden 5 aracın gelmesiyle taksilerin Eylül ayında hizmete gireceğini belirten İDO Genel Müdürü Paksoy, “Full teknolojiyle donatılmış deniz taksiler, İstanbullulara hızlı, güvenli ve kaliteli hizmeti aynı anda sunacak” dedi.

İlk "Deniz Taksi" Tuzla Tersanelerinde üretildi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO A.Ş. tarafından Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla projelendirilen ve Türkiye''de Tuzla tersanelerinde üretilen “Deniz Taksi” uygulamasının ilk aracı tanıtım amacıyla İstanbul Boğazı’na indirildi. Türkiye’nin ilk deniz taksisi Ortaköy İskelesi’nde İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, Teknomar Denizcilik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas ve şirketin Genel Müdürü Gürkan Çanga’nın katılımıyla düzenlenen törenle basına tanıtıldı.

Deniz Taksi uygulamasının yapımı devam eden 5 aracında tamamlanmasıyla birlikte Eylül ayından itibaren seferlere başlayacağını belirten İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, “Bugün İDO için tarihi bir gün. Deniz taksi projesi 4 aydır üretim sürecindeydi. Bugün ilk deniz taksiyi denize indiriyoruz. İlk etapta 6 taksi ve 27 durakla başlayacak uygulama, sistemli ve planlı bir şekilde büyüyecek. Sürekli kontrol altında tutup zamanla tüm İstanbul''a yayacağız. Ulaşımda denizin kullanılmasını sağlamış olacağız. Deniz Taksi, denizde tarife dışı hizmet almak isteyenlere cazip bir fırsat sunacak” diye konuştu.

İstanbul’un deniz taksileri dünyaya örnek olacak…
Deniz taksi uygulamasıyla denizde kişiye özel taşımacılık hizmeti vereceklerini kaydeden Ahmet Paksoy, “İstanbullular Başkanımız Kadir Topbaş’ın kendi projöesi olan deniz taksi ile 24 saat denizden ulaşım imkanına sahip olabilecekler. Bu projede nihai hedef İstanbul’un her noktasına ulaşmak, bizim ana hedefimiz bu. Dünyanın birçok şehrinde deniz taksi var. Ancak bizim projelendirdiğimiz bu tekneler, teknolojisiyle ve kalitesiyle dünyaya örnek olacak” dedi.

Deniz taksilerin belirlenen iskelelere telefon ya da SMS ile çağrılabileceğini ve taksiye binen vatandaşlara en kısa rotaların verileceğini anlatan Paksoy, sözlerini şöyle sürdürdü; “Deniz taksiye binen vatandaşlara yolculuk süresi, ücret bilgisi gibi her türlü yolculuk detayı verilmiş olacak. ‘Akıllı Sistem’ denilen işletim sistemiyle yolcular yönlendirilmiş olacak. Bugün deniz taksinin prototipini gösterdik. Yaklaşık 4 ay süren bir üretim süreci sonunda sizlerle deniz taksiyi tanıştırmış olduk. Deniz Taksi full teknolojiyle donatılmış İDO standartlarına sahip bir tekne. Denizde güvenliği sağlayan hizmet kalitesini üst düzeyde vermek amacıyla tasarlanmış bir tekne. Teknede seyir cihazlarından yolcu konforuna ergonomiye, panoramik görüntüye kadar her şey düşünüldü. Yolcu talebine göre taksi sayısı kademeli olarak artırılacak.”

Gündüz 15 gece 20 YTL’den açılış…
Törende konuşan Teknomar Denizcilik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas da İDO ile birlikte İstanbul’u yeni bir ulaşım aracına kavuşturduklarını belirterek, İstanbulluların bir telefonla deniz taksiye ulaşabileceklerine dikkat çekti. Manas “Deniz taksilere nakit ya da kredi kartı ile ödeme yapılabilecek. Deniz taksiler gündüz 15 YTL’den açılarak her deniz mili 15 YTL ile gece ise açılış 20 YTL ve her deniz mili YTL’den ücretlendirilecek” diye konuştu.

“Deniz Taksi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 13 Eylül 2007 tarihli kararı ile (UKOME) “Deniz Kara Entegrasyonu ve Deniz Payının Arttırılması Projesi” gerçekleştirildi. İDO deniz taksi işletmeciliğini ilk etapta 27 durakta 6 taksi ile uygulayacak. İDO deniz taksi uygulaması için 12 Şubat''ta çıktığı ihaleyi Teknomar Denizcilik AŞ almıştı. İhaleyi kazanan firma İDO denetiminde 10–11 yolcu kapasiteli 6 deniz aracı ile İstanbul Boğazı''nda, kent içindeki kıyılarda belirlenen noktalarda ve Adalar arasında 8 yıl boyunca hizmet verecek.

Deniz taksiyi hizmetini verecek araçların her birinin maliyeti 250 bin dolar. İlk etapta altı adet üretilecek taksiler 10–12 metre uzunluğunda, 4–5 metre genişliğinde, 10 yolcu kapasiteli ve saatte 18 mil hız yapabiliyor. İstanbul genelinde hizmet verecek deniz taksilerde, deniz otobüslerindeki güvenlik donanımı bulunacak. Taksiler vatandaşlar tarafından telefonla ya da SMS (Cep telefonundan kısa mesaj) ile çağrılabilecek. Deniz taksiler gündüz tarifesinde 15 YTL, gece tarifesinde 20 YTL ile açılacak. Taksilerde her mil için gündüz 10 YTL, gece ise 15 YTL ücret ödenecek.

Güzergâh Mesafe Fiyat Süre
Beylerbeyi-Ortaköy 1.7 mil 32 YTL 6 dakika
Kalamış-Bebek 1.7 mil 86 YTL 23 dakika
Çengelköy-Beşiktaş 2.3 mil 37 YTL 7 Dakika
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.