Haberler

AEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı Gerçekleştirildi

Tarih: 22 Mayıs 2008 Yazan: Derya Karadağ

Fotoğraf: PAB

AEM Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen BETONART Toplantıları’nın ilki 21 Mayıs Çarşamba günü Arkitera Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

BETONART Dergisi, İlkbahar 2008 sayısıyla birlikte okuyucularına yeni bir tartışma ortamı sunuyor. Her sayının içeriğine proje okumaları ya da konuk editöryel çalışmalarıyla katkıda bulunan mimarları, okuyucularla buluşturacak olan BETONART Toplantıları’nda davetli yazarlar ele aldıkları konuları okuyucularla karşılıklı tartışma imkanı bulacaklar.

Mimar Tülin Hadi’nin konuşmacı olarak davetli olduğu ilk buluşmanın konusu Modern Macar Mimarlığı’ydı. Tülin Hadi, konuşmasına, Macaristan’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi vererek başladı. Macaristan’ın politik ve kültürel yaşamında, kimlik arayışı her zaman önemli bir sorun olmuş. Avrupa’nın coğrafi olarak tam ortasında yer alan ülke, her iki taraftan da farklı devletlerin egemenlik ve baskı alanları içinde kalmış. Macarlar ise bu egemenliklerin altında kendisi olma mücadelesi vermişler.

Macar toplumunda ve mimarisinde ortaya çıkan ulusalcı eğilimler ve kimlik arayışının bu tarihsel bağlam içinde düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Hadi, günümüzde bu kimlik arayışının aşılmış olduğunu ve modern mimarlık örneklerinde bunun görülebileceğini söyledi.


Pecs Konser Salonu, Fotoğraf: epstudio.hu

Macaristan’ın farklı bölgelerinden modern mimarlık örneklerine değinen Tülin Hadi, ülkede genellikle yapıların açılan yarışmalar sonucu seçildiğinin altını çizdi. Pecs’in 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasının Macar mimarlık gündemini meşgul ettiğini söyleyen konuşmacı, bu bölgede beş mimari proje yarışması açıldığını ve üçünün gerçekleştirildiğini söyledi. Tülin Hadi, BETONART’in ilkbahar 2008 sayısında değerlendirdiği, Avrupa Yüzme Şampiyonası için inşa edilen Szécy Tamãs Yüzme Havuzu ek strüktürününün mimarları Építész Stúdió’nun bu kapsamda gerçekleştirdiği Konser Salonu’nu örnek olarak gösterdi. Salyangoz formundaki yapı, matematik müzik ilişkisinden yola çıkılarak tasarlanmış.

Tülin Hadi, yabancı mimarlarla çalışmaktan çok hoşlanmayan Macarlar’ın, Budapeşte’de çok iş yapan Egeraat’tan da etkilenmediklerinin altını çizdi. Konuşmasının sonunda dinleyicilerden gelen sorulara yanıt veren Hadi, güncel Macar Mimarlığı’nın, dinginlik ve sadelik gibi ortak özellikleri olduğunu fakat kesin bir ortak dilinin bulunmadığını söyledi. Tülin Hadi, konuşmasını Macaristan’da mimarların ilgisini çekecek örneklerin arttığını söyleyerek son verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.