Haberler

Uzay üssü gibi…

Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Bursa Büyükşehir Belediyesi''nin açtığı mimari proje yarışmasını kazanan mimar Tuncer Çakmaklı, Nilüfer ilçesinin Görükle mahallesinde inşa edilen yeni hal binası için kapalı stadyuma benzeyen bir tasarım ortaya koydu. İnternet üzerinde yayın yapan World Architecture sitesinde yayımlanan makalede ise Çakmaklı''nın hal projesine, ''Sebze Stadyumu'' adı verildi.

Bazılarının da uzay üssüne benzettiği yeni hal, kent merkezindeki Bursa halinin ihtiyaca cevap verememesi üzerine gündeme gelen ve İzmir çevreyolu üzerinde inşa edilen yeni hal, 200 bin metrekare arsa üzerine kuruluyor. Toplam 44 bin metrekare kapalı alana sahip olan yeni halin, 22 bin metrekaresi alışveriş alanlarına, 20 bin metrekaresi komisyoncu dükkanlarına, 2 bin 400 metrekarelik kısım da lokanta, ofis ve otele ayrılacak. Halin 158 bin metrekarelik açık alanı ise TIR parkı ve sandık depolama alanı olarak kullanılacak.

Bursa''nın Nilüfer ilçesinin Görükle mahallesinde inşa edilen yeni hal binası konusunda mimar Tuncer Çakmaklı, şu açıklamalarda bulundu:

"Bursa Büyükşehir Belediyesi sebze ve meyve hali, Avrupa standartlarında bir bina olarak tasarlandı. Mevcut Bursa hali, kent merkezindeki konumunu nedeniyle gelişen Bursa''ya yeterince cevap veremez hale gelmişti. Kapasitesi iki kat artırılarak yapılan yeni hal, Bursa''nın yanısıra çevre illere de hizmet verebilecek."

Mevcut hal 60 komisyoncu dükkanıyla günde ortalama 35 ile 50 ton arasında malın el değiştirmesini sağlarken yeni hal binasında 150 komisyoncu dükkanının yer alacağını ifade eden Çakmaklı, şu bilgileri verdi:

"Yeni hal binasının mimari konsepti; arazinin konumunu ve binanın işlevsel bütünlüğü korunarak simgesel bir mimari şeklinde kurgulandı. Yoğun mal, araç ve insan trafiğini koordine edecek, aynı zamanda hijyenik ortamı sağlayabilecek bir yapı meydana tasarladık. Alışveriş mekanı akışkan elips bir form şeklinde planlandı. Bu mekan komisyoncu dükkanlarıyla çevrelendi."

Çakmaklı, yapının özellikleri hakkında daha sonra şunları söyledi:

"Çelik tonoz bir çatının altında yer alan mekan, kapalı çarşılarımız gibi alışverişi kontrollü ve sağlıklı bir ortama getiriyor. Doğal havalandırmayla iklimlendirilen alışveriş mekanı, mimari formuyla da yönlendirme kargaşası yaratmadan parekendecinin tüm ürünleri görebilmesini mümkün kılıyor."

Mimar Çakmaklı, araç giriş çıkışı ve mal indirme konusunda binanın avantajlarını şöyle sıraladı:

"TIR girişi ve parekendeci girişi tamamiyle ayrılarak taşıt trafiğinin ve bununla birlikte oluşan karmaşanın kontrolü sağlanacak. Komisyoncu dükkanlarına mal indirimi hal binasının dış yüzeyinden yapılacak ve alışveriş iç mekandan gerçekleştirilecek. Yılın nerdeyse her günü yoğun bir yaşam alanı olan bu mekanların mimari konumu, işlevsel rahatlık ve hijyenik ortam için çok önemli."

Kule gibi yönetim binası
Yönetim binasının görsel olarak tüm alana hakim olacak şekilde konumlandırıldığını ifade eden Çakmaklı, şöyle konuştu:

"Açık alanlar iki yöne ayrıldı. Bir tanesi tüm mal girişlerinin tartılarak kontrol edildiği mal giriş alanı. Burada TIR parkı, soğuk hava depoları, paketleme ve teknik hizmetler yer alıyor. Diğer yön, tüm parekendecilerin giriş-çıkışı ve otopark alanı olarak tanımlandı. Her iki alan mimari kurguyla akıcı bir harekete imkan verebilecek şekilde ve mümkün olduğunca geniş tutularak yoğun trafiğin rahat edebilmesi sağlandı."

Halin doğayla bütünlüğünün korunduğunu kaydeden Çakmaklı, şunları söyledi:

"Banka, postane, market, hotel, lokanta, spor alanları ve benzin istasyonuyla donatılan yeni hal, gelecekte tüm gıda ürünlerinin bir arada olabileceği bir alana kavuşabilme kapasitesine de sahip.

İnşaatına 2006''da başlanan yeni hal, 2008 yılı içinde hizmete açılacak."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.