Haberler

Metin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben Kazanmıştım

Tarih: 22 Mayıs 2008
Mimar Metin Hepgüler, tasarımı gmp Architekten Mimarlık Bürosu’na ait olan ve büronun kurucularından Meinhard von Gerkan’ın 15 Nisan 2008’de düzenlenen ARKIMEET konferansında da tanıttığı Ankara Sheraton Oteli hakkında bir açıklama yaptı.

Hepgüler, Türk mimarlık tarihi açısından aydınlatılmasını gerekli gördüğü proje süreci hakkında yaptığı açıklamada, uluslararası mimarların katıldığı davetli bir proje yarışması sonucunda inşa edilen Ankara Sheraton Oteli’nin birincilik ödülünü 1985 yılında kendisinin kazandığını, fakat projenin daha sonra gmp Mimarlık Bürosu’na verildiğini ifade etti ve bunun nedenini şöyle açıkladı:

“Ankara Sheraton Kompleksi, davetli bir uluslararası mimari proje yarışması olarak tertiplenmiştir. Bu yarışmanın Birincilik Ödülü’nü bendeniz kazanmış bulunuyorum.

Sözleşmemiz gereği (Yönetmen Kavala Grubu ile) hazırladığımız tüm mimari projelerin bedeli, maalesef grup tarafından karşılıksız çek verilerek ödenmediği için telif hakları görüşmeleri ve mahkeme kararı sonucunda projelerimizi çekmek ve tatbikatını durdurmak zorunda kaldık.

Bir süre sonra ise projenin yapımı gmp Grubu’na verildi. Proje ile ilgili dökümanlar, “Metin Hepgüler: The First International Architect of Turkey” ve yeni basılan “Prodesigner: The Living Legend Metin Hepgüler” adlı kitaplarımda yer almaktadır.”

Hepgüler, açıklamasında 1985 yılında yetkililerle yaptığı yazışmaları da iletti. Kavala Dış Ticaret ve Sanayi AŞ’den 29 Temmuz 1985 tarihinde Hepgüler’e gönderilen dökümanda, “Uzun bir değerlendirme süreci sonunda Hepgüler’in Ankara Sheraton Oteli için yaptığı konsept tasarımının sunulan projeler arasında en başarılı olduğuna karar verildiği” belirtiliyor. Firma yetkilileri, yazışmada ayrıca çalışmanın ilerleyen aşamaları için gerekli anlaşmalar yapıldıktan sonra projeyi Hepgüler’in gerçekleştirmesinden memnun olacaklarını da eklemiş.

Ove Arup & Partners ile jüri değerlendirmesi öncesinde 21 Şubat 1985 tarihinde yapılan yazışmada ise, firma Metin Hepgüler’in “bütün gereklilikleri dikkatle göz önünde bulundurarak ve dikkate değer tasarım yeteneğini kullanarak yüksek kalitede bir tasarıma ulaşmadaki başarısından etkilendiklerini, aynı düşünceyi jürinin de paylaşmasını ve birincilik ödülünü kendisine vermesini umduklarını” belirtiyor, yarışma bu şekilde sonuçlanmasa bile Hepgüler’le başka bir projede çalışmak istediklerini ekliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.