Haberler

Küresel ısınmanın yüzde 3''ünden ''telekom'' sorumlu

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
"Küresel ısınma probleminin yüzde 2,5-3''ünden sektörümüz sorumlu" diyen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Dr. Hamadoun I. Toure, enerjiyi daha az kullanan yöntemler geliştirmek gerektiğine dikkat çekti.

"Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü Kutlamaları ve 3. Karadeniz ve Hazar Düzenleyici Konferansı"nda konuşan Toure, Türkiye''deki telekomünikasyon sektörünün gelişimini yakından takip ettiğini, Türkiye''de telekomünikasyon teknolojisi alanında çok verimli sektör çalışmaları bulunduğunu söyledi. Toure, küresel ısınma probleminin yüzde 2,5-3''ünden sektörün sorumlu olduğunu dile getirerek, "Daha az sera gazı salan sistemler, enerjiyi daha az kullanan yöntemler geliştirmemiz gerekecektir" dedi.

Bugün dünyadaki gıda krizinde de sektörün rolü bulunduğuna işaret eden Toure, dünyadaki gıda krizinin gıda eksikliğinden değil, gıdanın dağıtımının eksikliğinden kaynaklandığını, bilgi iletişim teknolojilerinin bu sorunun çözümü için etkili bir araç olarak kullanılabileceğini vurguladı.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise 70 milyonu aşkın genç nüfusa sahip Türkiye''nin ICT sektörünün gelişimi ve yatırım yapılması açısından son derece uygun bir ülke olduğunu kaydetti. Acarer, "2003 yılında yaklaşık 11 milyar dolar olan bilgi ve iletişim sektörü (ICT) kapasitesi 2007 yılı sonunda 25 milyar dolara ulaşmıştır" dedi.

Bu sene içinde yetkilendirmeyi planladıkları 3. nesil sistemler, geniş bant telsiz erişim sistemleri, sanal mobil şebeke işletmeciliği yetkilendirilmesi ile ICT sektöründe büyük bir canlanma ve istihdam meydana geleceğine ve sektörün daha da büyüyeceğine inandığını vurgulayan Acarer, Ar-Ge YAsası ile birlikte sektörde büyük bir sinerji temin edildiğini söyledi.

Acarer, ICT sektörünü diğer pek çok sektörü sürükleyen lokomotif sektör olarak kabul ettiklerini belirterek, "Türkiye gibi genç nüfusa sahip Karadeniz ve Hazar ülkelerinin de Ar-Ge, savunma ve güvenlik konularında ICT teknolojilerini geliştirmek üzere ortak çalışmalar yapabileceğine inanıyoruz" diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.