Haberler

Değirmenönü’ne açık hava müzesi

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Gülhan Baysal
Muratpaşa Belediyesi’nin Çevre Hizmet Ödüllü Değirmenönü Restorasyon Projesi; Akdeniz Üniversitesi-Belediye işbirliğinin en güzel örneklerinden biri haline geliyor. Tarihi 1700’lü yıllara uzanan üç taşlı değirmen, belediye eski nikah salonu ile eski Rum evlerini de kapsayan ve kültür merkezi olarak hizmet verecek olan Değirmenönü Projesi’nde; Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin yaptığı heykeller, Antalyalılar’la buluşturacak Heykel Park’ta bulunuyor. Muratpaşa Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile oluşturulan Heykel Park’taki eserlerin sahibi olan öğrenciler; derslerini zaman zaman Değirmenönü’nde yaptı. Öğrenciler; mekan ile uyum içinde olması için çalışmalarında oksitleme tekniği kullandı. Muratpaşa Belediyesi Değirmenönü Kültür Merkezi Heykel Park da heykelleri yapan öğrencilerin adları ve eserlerinin açıklaması da yer alacak. Heykel Park’ta yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek öğretim görevlileri ve öğrencilerden bilgi alan Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen; Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nce ortaya konan güzelliklerin Antalyalılar’la paylaşılmasına olanak sağladıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Heykel Park fikri nasıl doğdu?
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Gülşen Öztürk 2007-2008 eğitim öğretim yılında öğrencileriyle ders kapsamında yapacakları çalışmaları hayata geçirerek Antalyalılar’la paylaşmak istediklerini bu amaçla Muratpaşa Belediyesi’ nin hizmete açtığı parkları incelediklerini ve Değirmenönü Kültür Park’ın kendilerini çok etkilediğini söyledi. Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Öztürk; Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’le görüştükten sonra bu topraklar üzerinde yaşamış medeniyetler, bu medeniyetlerin dönem dönem edindikleri semboller araçlar, aletler tarihe ilk ışık saçacak doğa tanrıları,içki kapları, (hayvan başlıklı), anforalar kısacası zengin tarihsel kültürümüzü inceleyip çağdaş bir yorum yaparak çalışmalara başladıklarını belirtti. Bu kapsamda 4. sınıf Serbest Seramik Tasarımı dersinden 15 öğrenci, 3.sınıf Seramik Tasarımı dersinden 13 öğrenci öncelikle kilden küçük eskiz çalışmaları yaptı. Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Öztürk, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Abdullah Uz, Seramik-Cam Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Selahatin Peşken ve öğrencilerle birlikte çalışmalarını Muratpaşa Belediye Başkanı Evcilmen’e sundu. Daha sonra beğenilen küçük eskiz çalışmaları Heykel Park’ta yer alacak boyutlarına göre yapıldı. Antalya’da; üniversite-belediye işbirliğinin yanı sıra çalışma ile Antalya’da bir ilk olma özelliği de taşıyan Heykel Park’ı değerlendiren Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri ve üyeleri; öğrencilerin çok heyecanlı olduklarını, motivasyonlarının başkanın gelmesiyle çok artığını ve çalışmalarını büyük bir zevk ile yürüttüklerini ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.