Haberler

11 milyon ampülü duydu, Castro modeline özendi

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Küba lideri Fidel Castro’nun, bir zamanlar 11 milyon lambayı lise öğrencilerine değiştirttiğini ve bundan dolayı 1.200 megavatlık bir santral kazancı sağladığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Eğer enerjide arz güvenliğinden şikayet ediyorsak Castro’nun, yaptığı gibi verimli lamba kampanyasını birlikte yapalım" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Sanayicimiz başta olmak üzere elektriği, enerjiyi kötü kullanıyoruz" dedi. Güler, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) "Türkiye Enerji Stratejisi Dizisi No:1-2-3" başlıklı raporların tanıtımı dolayısıyla düzenlenen "Elektrik Enerjisi Stratejisi Değerlendirmeleri" seminerinde yaptığı konuşmada geçtiğimiz günlerde Küba’nın Enerji Bakanıyla bir araya geldiğini hatırlatarak, "Fidel Castro’nun, biraz da 68 kuşağının o devrimci şeyiyle söyleyeyim; o hepimizin beğendiği Fidel Castro, 11 milyon lambayı lise öğrencilerine vermiş, değiştirmişler. Bundan dolayı 1.200 megavatlık bir santral kazançları olmuş. Fidel Castro’nun, diğer ülkelerin yaptığı gibi verimli lamba kampanyasını birlikte yapalım, eğer arz güvenliğinden şikayet ediyorsak ki ediyoruz" diye konuştu.

Doğalgaz bağımlılığı
Güler, göreve geldiklerinde doğal gazı pahalı kullanan doğal gaza bağımlı bir elektrik sektörüyle karşılaştıklarını, fiyatı düşürme konusunda çalışmalar yaptıklarını anlattı. Öncelikle doğal gaz anlaşmalarını masaya yatırdıklarını kaydeden Güler, "Türkiye’de Anayasayı değiştirmekten daha zordur. Hatta Anayasayı değiştirmek mümkündür, ikili anlaşmaları değiştirmek mümkün değildir. Biz 40 milyar metre küplük al ya da öde miktarını sildirdik, fiyatı aşağı çektik" diye konuştu. Güler, 5.5 yıldır bu toplantılara katıldığını, her defasında elektriğin pahalı olduğunun söylendiğini, aynı iş adamlarının büyük bir kısmının da elektriğin ucuz olduğunu belirttiğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ucuz mu, pahalı mı
"Önce buna bir karar verelim. Bu en temel noktadır, çünkü yatırımları da etkiliyor. Bununla ilgili elimizde rakamlar var. Aynı TÜSİAD üyelerinden çok ucuz olduğunu söyleyen de var, pahalı olduğunu söyleyen de var. Yatırımı siz yapacaksınız. Bizim yatırım yapmamız yasak. Kamu, üretim yatırımı yapamaz ve yapmamalı da. Bütçeye 800 megavatlık santral koyduk, yer yerinden oynadı. Eğer kamu yapmayacaksa, siz yapacaksınız. Siz de kár maksimizasyonunu, kár optimizasyonunu düşünerek yapacaksınız. Aynı gemideyiz, vicdanlı hareket etmek lazım. Yani tutturabildiğine bir fiyat mekanizması da olmaz. Liberal piyasa demek, başıboşluk demek değildir. EPDK var, çalışmalarını sürdürüyor ve arz güvenliğini onlar kontrol ediyorlar."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.