Haberler

Akçakale Adası''nda kazı çalışmalarına izin verilmedi

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Ardahan Kültür ve Turizm Müdürü Oğuz Akbabaöz, Çıldır Gölü içerisinde yer alan tarihi Akçakale Adası''nın önemli bir yerleşim merkezi olabilmesi için arkeolojik kazıların yapılması gerektiğini söyledi. Kazı çalışmaları için başvuruda bulunulduğunu belirten Akbabaöz, Bakanlık tarafından bu yıl kazı çalışmalarına izin verilmediğini kaydetti.

Doğal güzelliklerin yanı sıra birinci derecede arkeolojik sit alanı olan Akçakale Adası''nda gerçekleştirilecek kazı çalışmalarıyla bu bölgede önemli bir turizm potansiyelinin oluşacağını anlatan Akbabaöz, Akçakale Adası''nın tarihi geçmişinin MÖ 8 bin yıllara dayandığının tahmin edildiğini, bunun da Kars''ın Antik Kenti olan Ani Harabeleri''nin tarihi geçmişine yakın bulunduğunu ifade etti. Ada''da Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Alpaslan Ceylan tarafından bir kazı çalışması yapıldığını hatırlatan Akbaböz, turizm faaliyetleri açısından Akçakale Adası''nın önemli bir yerleşim haline gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Arkeolojik kazı ve doğal koruma alanı olan Akçakale Adası''nda her yıl Ulusal Çıldır Göl Festivali adı altında bir etkinlik düzenleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.