Haberler

Mimardan Süleymaniye Camii yanıtı

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Turizm Habercisi

Süleymaniye Camii''nin restorasyonu sırasında kurşun kaplı konik külahın asimetrik kaldığı iddiasına restorasyon Şantiye Şefi Rest. Uzm. Yüksek Mimar Nilgün Olgun''dan yanıt geldi. Bu minarede henüz hiçbir uygulamanın yapılmadığını savunan Olgun, "Bu sebeple geçmişte yapılmış olan hatalı uygulamanın devam ettirilmesi söz konusu olamaz" dedi.

Mimar Nilgün Olgun''un açıklaması şöyle:

"Süleymaniye Camii 2007–2008 yılı Uygulaması (Restorasyonu) kapsamında Cami genelinde kurulan iskeleler, yapının konumu ve uğrak bir yer oluşu sebebiyle konu ile ilgili ya da ilgisiz pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Kasım ayından bu yana süren iskele çalışmalarımız kapsamında, söz konusu olan “üç şerefeli olanlar arasında ana giriş kapısına bakan” minarenin iskele kurulumu henüz tamamlanmamıştır. Bu minarede henüz hiçbir uygulama yapılmamıştır. Bu sebeple geçmişte yapılmış olan hatalı uygulamanın devam ettirilmesi söz konusu olamaz.

Nitekim kubbe, alem vs. alanlarda kurşunların yenilenmiş olup olmadığını anlamak için Y.Mimar, mimar, restoratör, usta olmak gerekmediği kanaatindeyiz. Bu ayrım yeni kaplanmış kurşunun rengine bakarak da anlaşılabilir. Bununla birlikte, hayal kırıklığınızı ve düşüncelerinizi şantiye Şefi ya da yetkililere ifade etme olgunluğunu gösterdiğiniz takdirde, gerekli cevapları vermekten mutluluk duyarız. Restorasyon ekibi olarak, Süleymaniye Camii gibi önemli bir yapının restorasyonu sürerken, Cami’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin Cami’nin ibadete kapalı kısmına dair birkaç kare görebilmeleri için fotoğraflar ve bilgilendirme panoları hazırlamayı kendimize görev bildiğimizi belirtmek isteriz. Restorasyon çalışmaları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bilim Kurulu kontrolünde, bir Sinan yapısını restore etmenin sorumluluğunun bilincinde olan eğitimli bir teknik kadro ile itinalı bir şekilde devam etmektedir. “Restorasyona Tepkili Profesyonel Turist Rehberleri”nin sebebini anlayamadığımız bu asılsız ithamları için özür dileyecekleri günü beklemekteyiz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.