Haberler

Tren yolculuğunda Uzakdoğulu ''raybüs'' dönemi başlıyor

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
TCDD, Güney Kore''nin Hyundai Rotem şirketine sipariş verdiği saatte 140 kilometre hız yapabilen yeni nesil dizel motorlu tren Raybüs''ün ilk setini teslim aldı.

Demir yolunda konforlu yolculuk için modern raybüsler geliyor. TCDD Genel Müdürlüğü, mesafesi kısa kentler arasında çalıştırılmak üzere Güney Kore''nin Hyundai Rotem şirketine sipariş ettiği ve "raybüs" olarak bilinen modern dizel motorlu tren setlerinden ilkini teslim aldı.

TCDD Genel Müdürlüğü''nün açtığı ihaleyi kazanan Hyundai Rotem, dizel motorlu trenlerden ikisinin üretimini tamamladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, dün yaptığı açıklamada, setlerden ilkini Hyundai Rotem''in Güney Kore''nin Changwon kentindeki ana üretim tesislerinde, şirketin Satış Müdürü Dong Ik Woo''dan teslim aldı. Teslim töreninde, saatte 140 kilometre hız yapabilen yeni nesil dizel motorlu trenin kısa mesafede test sürüşüne katılan Karaman, TCDD''nin banliyö hatlarında ve İstanbul metrosunda kullanılmak üzere sipariş edilen ve üretim bandındaki diğer setleri de inceleyerek firma yetkililerinden bilgi aldı.

Karaman, burada yaptığı açıklamada, demir yollarında yeni bir konseptin geliştiğini, dizel motorlu trenleri, yolcusu çok ancak mesafesi kısa kentler arasında çalıştırmayı planladıklarını söyledi. Yeni nesil setlerin Adana-Mersin, Denizli-İzmir, Ankara-Kırıkkale, Kütahya-Eskişehir gibi bölgelerde çalıştırılacağını belirten Karaman, "Bu trenler daha hızlı çalışıyorlar. Daha kısa zamanda duruyor, daha kısa zamanda kalkış yapabiliyorlar. Biraz da otobüs işletmeciliğine daha yatkın. Bu trenler çok konforlu. Türkiye bu trenleri sevecek, bundan eminim" dedi.

Süleyman Karaman, hızlı tren projeleri hayata geçirildiğinde dizel motorlu setlerle hızlı trenlere daha fazla yolcu taşınabileceğini kaydederek, dizel işletmecilik yapılan hatlarda bu trenlerin sayısının artırılacağını ifade etti. Karaman, bundan sonra benzer trenlerin Türkiye''de üretilmesi için lisans ihalesine çıktıklarını da belirtti.

12 set bu yıl hizmete girecek
Türkiye''de trenle yolculuğu daha konforlu hale getirmek amacıyla Hyundai Rotem''e 24 araçtan oluşacak 12 set sipariş verildiğini, setlerin tümünün bu yıl içinde teslim edileceğini ve Türkiye''ye ulaşan setlerin hizmete gireceğini bildirdi. Karaman şunları söyledi: "Bu trenler, şu anda dünyada da mevcutların içinde en modern trenler. Şu andaki teknolojiye göre bunlarda bir eksiklik yok. Adana-Mersin, Denizli-İzmir, Ankara-Kırıkkale, Eskişehir-Kütahya hatlarıyla sınırlı kalmayacağız. Bu trenler, yolcusu çok ve mesafesi kısa hatlarda çalışacak. İlk olarak Adana-Mersin hattında kullanılacak ve daha sonra diğer hatlarda hizmete girecek."

Karaman, maliyeti 42 milyon euro dolayındaki setlerdeki her bir vagonun 72 kişilik olduğunu, iki vagonlu kullanılacak setlerin yolcu potansiyeline göre 4 vagona da çıkartılabileceğini belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.