Haberler

Sektörler Kamu İhale Yasası dışı kalmaya çalışıyor

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Kamu İhale Yasası''nın kapsamını daraltan yasa tasarısının Meclis''teki görüşmeleri de gerginlik kaynağı oldu. Tasarının görüşmeleri başladığında Kamu İhale Yasası''na dönük yeni istisnaların gündeme geleceği beklentisi, hem bürokrasi hem de inşaat sektöründe kaygı yaratıyor.

Bilgi veren kaynaklar, çeşitli kurumların Kamu İhale Yasası''ndan muaf olmak için hazırlık yaptıklarını ve TBMM''de tasarının görüşmeleri sırasında bu tür sürpriz düzenlemelerin gündeme gelmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydediyor. Kamu İhale Yasası''nda değişiklik yapan düzenlemenin bu yasama yılı içinde TBMM''den çıkması öngörülüyor.

Tasarı delikleri büyütüyor
TBMM''deki görüşmeleri sırasında yeni deliklere neden olabileceği kaygısı taşınan Kamu İhale Yasası''nda değişiklik yapan düzenleme, mevcut haliyle de birçok yeni delik açıyor. Tasarı, halen sağlıkta uygulanan ve idarelere istedikleri koşulda istedikleri firmadan alım yapmalarına olanak sağlayan çerçeve anlaşmayı kamunun geneline yayıyor.
Buna göre artık herhangi bir kamu idaresi ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet alımlarının yanı sıra yapım işlerinde dahi açık ihale veya belli istekliler arasında ihale usulünü uygulamak kaydıyla 4 yıla kadar varan sürelerde çerçeve anlaşma yapabilecekler. Düzenleme ile sağlık hizmeti sunan kanun kapsamındaki idarelerin teşhis ve tedaviye yönelik olarak birbirlerinden yapacakları mal ve hizmet alımları da Kamu İhale Kanunu''ndan istisna ediliyor. Tasarı, Kamu İhale Kurumu''nun inceleme yetkisini de sınırlıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.