Haberler

ASO''nun 8 milyonluk yeni akıllı binası hazır

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Yaklaşık 8 milyon dolara mal olan ve Haziran ayı başında hizmete girmesi planlanan yeni ASO binası, 8,5 büyüklüğünde depreme dayanıklı olarak inşa edildi.

17 katlı binanın yerden yüksekliği ise 73 metre 40 santim. 64 güvenlik kamerasıyla donatılacak binanın terasından 270 derece açıyla Ankara manzarası izlemek mümkün.

Ankara Sanayi Odasının (ASO), yaklaşık 8 milyon dolara mal olan ''akıllı'' hizmet binası, Haziran ayı başında hizmete açılacak.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, binanın üyelerine ait bilgilerin üst bir güvenlikle korunmasını sağlamak amacıyla akıllı sistemle donatıldığını bildirdi.

Binaya gelen ziyaretçilerin girişten alacakları kart ile sadece işlerinin olduğu kat veya katlara çıkabileceğini ve bu kart ile söz konusu katlarda belli kapıları açabileceklerini anlatan Özdebir, ziyaretçilerin bu kart ile başka katlara çıkamayacağını, çıkmayı başarsalar bile bu kez de o kattaki kapıları açamayacaklarını anlattı.

24 saat tam güvenlik
Bina ve çevresinin 64 güvenlik kamerasıyla 24 saat izleneceğini belirten Özdebir, yine binanın her noktasının yangın algılama ve söndürme sistemine bağlı olduğunu, bir yangın anında arşiv odalarının gazlı, geriye kalan bölümlerin ise sulu sistemle söndürüleceğini bildirdi.

Isıtma, soğutma ve klima sisteminin, benzer binalardan farklı olarak çatıda konumlandırıldığını kaydeden Özdebir, bu tesisatın çatıya konulmasının nedenin binanın altını otopark olarak kullanmak istemelerinden kaynaklandığını belirtti. Binanın altında 4 kat daha bulunduğunu, bu 4 katın 2 katının 100 araçlık otopark, diğer 2 katın ise bodrum olduğunu da ifade eden Özdebir, binanın zeminden yüksekliğinin 73 metre 40 santim olduğunu kaydetti.

Milli maç yayınlanacak
Binanın 8.5 şiddetinde depreme dayanıklı olarak radye temel, kiriş kolan sistemi kullanılarak yapıldığını,temelde 2 metre kalınlığında tek blok halinde beton bulunduğunu, betonda kullanılan demir miktarının da 770 ton olduğunu söyleyen Özdebir, binada 1 meclis toplantı salonunun yanı sıra meslek komitelerinin toplantıları için ayrı katlarda 4 adet daha toplantı salonu bulunduğunu, ayrıca bütün katlarda toplantı odaları yer aldığını bildirdi.

Binada kurulacak kamera sistemiyle ASO''daki basına açık toplantıların kayıt edileceğini ve toplantılara ait görüntülerin bina girişine kurulacak 12 metrekare büyüklüğündeki dev LED videowall ekranınından dışarıya yansıtılmasının sağlanacağını belirten Özdebir, yine aynı sistem sayesinde toplantıların bina içinde televizyon ekiplerinin kamera kurmaları, kablo çekmelerine gerek kalmadan kanallarına görüntü ulaştırmalarına imkanı sağlanacağını anlattı. Özdebir, bu ekrandan zaman zaman milli maçlar ile önemli futbol karşılaşmalarının da halkın izlemesi için yayınlanacağını bildirdi.

Üç gün erken bitirdiler
Temeli 22 Temmuz 2007 tarihinde atılan ve 300 günde tamamlanması öngörülen binanın 28 Nisan 2008 tarihinde teslim edilmesi gerekirken, zamanından üç gün önce 25 Nisan tarihinde inşaatın tamamlandığını belirten Özdebir, şu anda binada dekorasyon çalışmalarının devam ettiğini, dekorasyon için kullanılan tüm ürünlerin ASO üyelerinden sağlandığını söyledi. Özdebir, binanın haziran ayı başında hizmete açılmasını planladıklarını bildirdi. Özdebir, binanın terasından ise Ankara''nın her tarafının yaklaşık 270 derecelik açıyla görüldüğünü de belirti.

10 bin kişilik salon iki yıl sonra hazır
Atatürk Merkezi alanı içindeki tesis ve alanlarla ilgili kararlar almak üzere oluşturulan Milli Komite''nin, 2010''daki Dünya Basketbol Şampiyonasına yetiştirilmek üzere alanın 2. bölgesinde 10 bin kişilik spor salonu yapılmasına karar verdiği bildirildi. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 20. Milli Komite toplantısının, Çankaya Köşkü''nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirildiği anımsatıldı.

Açıklamada, toplantı gündemindeki bütün maddelerin derinlemesine görüşüldüğü belirtilerek, beş bölgeden oluşan Atatürk Kültür Merkezi alanının, spora ilişkin 2. bölgede yapılacak bir master plan çalışmasının da ele alındığı kaydedildi. Konunun bir master planı çerçevesi içinde ele alınması için bir komite oluşturulması ve bundan sonraki gündemlerin bu plan doğrultusunda değerlendirilmesinin kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, gelecek yıl Ankara''da yapılacak Avrupa Voleybol Şampiyonası için Selim Sırrı Tarcan Spor Salonunun, Avrupa Şampiyonası standartlarına uygun şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildiği belirtildi.

Gençlik Parkı kararı
Açıklamada, Kore Anıtı ve Paraşüt Kulesinin konumu ile çevredeki tarihi iki bina dikkate alınarak, 2010''da yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonasına yetiştirilmek üzere 2. bölgede 10 bin kişilik bir spor salonu yapılmasına karar verildiği bildirildi. Ayrıca Gençlik Parkının en kısa zamanda Ankaralıların hizmetine sunulmak üzere Büyükşehir Belediyesince gerekli işlemlerin hızlandırılmasının da kararlaştırıldığı da ifade edildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.