Haberler

Top Gözü Kanyonu''nda santral istemiyoruz

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Latif Sansür
İşletmecilerin yetkili makamlara ulaştırdıkları dilekçelerinde şu görüşlere yer verildi: "Yuvarlak Çay''ın suları bir kanal açılarak, binlerce yıldır aktığı yatak değiştirilecek ve elektrik santrali kurulacak. Buradaki bu yeşil bitki örtüsü ve bu doğanın içindeki yaban hayatı bitecek. Aynı zamanda bu su sayesinde burada iş yapan birçok işletme kapısına kilit vuracak. Buradaki işletmelerde çalışan insanlar işsiz kalacak. Ama bizim için en önemlisi bu suyun vadimize binlerce yıldır kazandırdığı zengin doğal hayat bitecek. Bizlere bu konuda yardımcı olun."

Muğla''nın Köyceğiz İlçesi''nin Pınar Köyü sakinleri, yöreye hayat veren Top Gözü Kanyonu''nda, Yuvarlak Çay üzerinde kurulması tasarlanan elektrik santraline savaş açtı.

Köy sakinleri, çevrenin ve kanyonun hayat damarı olan Yuvarlak Çay üzerinde kurulan balık çiftliğinin zaten doğaya zarar verdiğini, buna bir de santralin eklenmek istendiğini belirterek, "Akfen isimli şirketin santral kuracağını öğrendik. Santral kurulursa tarıma elverişli arazilerimiz kuruyacak" dedi.

Doğa yok olacak
Köylüler sıkıntılarını, bölgede inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (Ekodost) üyelerine aktardı, dilekçeleri sundu.

Yuvarlak Çay''da restoran işletenler de ayrı bir dilekçeyi imzaya açarak santrala karşı çıktı. Dört restoranın sahipleri santralin kurulması halinde suyun kaynağından ayrı bir kanalla götürüleceğini, bunun da çaydan hayat bulan doğanın yok olması anlamına geleceğini söyledi.

Durdurmak için Çaba
Ekodost Derneği Başkanı Bahattin Sürücü doğal yaşam alanlarının tahrip edilmemesi, özellikle yaşamın kaynağı olan suyla oynanmaması, çevre kirliliğinin yaratılmaması için her yerde uyarı görevini sürdüreceklerini belirterek şunları söyledi: "Yüzlerce yıllık anıt nitelikteki ağaçların yaşadığı vadide, binlerce yıldır akmaya devam eden Yuvarlak Çay''ın sularının üzerine bir santral yapılacağı, bu durumda bölgede tarımla uğraşan yöre halkının arazilerinin susuz kalacağı ortada. Bu elektrik santralinin kurulması girişimlerinin derhal durdurulması için elimizden geleni yapacağız."

İzinler Alındı
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın''ın enerji alanında iş yapmak için geçen yıl başında kurduğu Akfen Enerji''nin, Şavk Elektrik bünyesindeki İdeal Enerji, Elen Enerji, Pak Enerji ve Beyobası Enerji şirketlerini aldığı belirtildi. Beyobası Enerji''nin de Yuvarlak Çay''a 2 megavatlık santral yapmak için harekete geçtiği belirtildi. ÇED raporu ve tüm izinleri tamamlanarak DSİ Genel Müdürlüğü ile karşılıklı "Su kullanma" anlaşması da imzalandı. DSİ Aydın 21. Bölge Müdürlüğü yetkilileri şirketin inşaata başlamak için kendilerine bir tarih bildirmediğini, ancak yasal açıdan eksikleri kalmadığını ve her an işe başlayabileceklerini açıkladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.