Haberler

Boğaz''a siteye 6 ay önce ret sonra onay...

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan, Hayati Arıgan
SP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Güneri''nin Tarabya''daki 120 konutluk site projesine 6 ay önce onay vermeyen belediye kararını değiştirdi...

İstanbul''un doğal güzelliklerinden biri olan Boğaziçi yeni bir betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Refah Partisi döneminde devlet bakanlığı yapan, şu an ise Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Teoman Rıza Güneri''nin, "Boğaziçi geri görünüm koruma ve yeşil alan" olan Tarabya''da yapmak istediği 120 konutluk site projesine 6 ay önce onay vermeyen Büyükşehir Belediye Meclisi, kararını değiştirerek plan tadilatını onayladı.

Yeşil Alana İnşaat İzni
Teoman Rıza Güneri''nin sahibi olduğu Güneri İnşaat, 2007 yılında Sarıyer Tarabya Mühendisler mahallesinde, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Çalışanları Kooperatifi adına kayıtlı bulunan konutların hak sahipleriyle anlaştı. Kooperatif sahipleri, 120 dairelik inşaat için İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne 30 Mart 2007''de, 1/ 5000''lik plan tadilatı teklifinde bulundu. 23 bin 182 metrekare olan arazide toplam 3 bin metrekare inşaat hakkını, plan değişikliğiyle doğal SİT alanı içinde olan yeşil alana da imar hakkı isteyerek, 14 bin metrekareye çıkarmak istedi.

İlk Plan Reddedilmişti
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde Kasım 2007''de gündeme gelen plan tadilatı teklifine, ilgili müdürlükler, Boğaziçi Kanunu''na dayanarak, "kültürel, tarihi ve doğal güzelliği bozacak bir nüfus yoğunluğu getireceği, yeşil alanların inşaata açılacağı ve yeşil alan görüntüsünün bozulacağı" gerekçeleriyle karşı çıktı. Teklife Park ve Bahçeler Müdürlüğü''nün yanı sıra Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü de, bina yüksekliğinin fazla olması nedeniyle karşı çıktı. Büyükşehir İmar Komisyonu da, teklifin uygun görülmediğine dair raporu Meclis''e sundu. Büyükşehir Meclisi de teklifi yeniden değerlendirmesi için Planlama Müdürlüğü''ne iade etti. Altı ay süreyle Planlama Müdürlüğü''nde bekleyen plan teklifi, 16 Mayıs''ta tekrar gündeme geldi. İlgili kurum ve kuruluşların görüşleri aynen raporda yer almasına rağmen, plan tadilat teklifiyle ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu bu kez Meclis''e sunduğu raporunda, "İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü, Koruma Kurulu''nun onayı ve Boğaziçi silüet hattı yapılaşmada dikkate alınacaktır" diyerek plana onay verdi. Plan tadilatı da bu rapor doğrultusunda kabul edildi.

''Kentsel dönüşüm için ihtiyaç var''
Saadet Partili Teoman Rıza Güneri konuyla ilgili şunları söyledi: "Kooperatifle henüz anlaşmadık. Görüşmeler sürüyor. Ama bu binalar eski. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yeni bina yapabilmek için mecburen eski binalara artış vermeniz lazım. Yoksa bina sahiplerinin yapmaya gücü yetmiyor, binalar eski kalıyor. Belediye yaptıysa doğru bir işlem yapmıştır."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.