Haberler

ABD''li Coldwell 5 milyar $''lık gayrimenkul yatırımını erteledi

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Türkiye için 5 milyar dolarlık yatırım planı olduğunu açıklayan ABD''li şirket Coldwell Banker, kapatma davasının ardından geri adım attı. Türkiye CEO''su Işık, "İkna turlarımız sürüyor. Eylülü bekliyoruz" diyor.

Türkiye''ye 5 milyar dolarlık yatırım planlayan ABD''li gayrimenkul devi Coldwell Banker, bu yıl başlamayı düşündüğü yeni yatırımları askıya aldı. Coldwell Banker Türkiye CEO''su Gökhan Işık, firmanın merkez yönetiminin Türkiye''deki siyasi ortamı istikrarsız bulduğunu ve bu nedenle yatırımları bir süre durdurduğunu belirtti. Coldwell Banker Türkiye yöneticileri, bu yıl şubat ayında yaptıkları toplantı ile İstanbul''da biri Maslak ve diğeri Gaziosmanpaşa''da olmak üzere iki büyük proje hazırlığında olduklarını ifade etmişlerdi.

''Eylülde Bakacağız''
CEO Gökhan Işık, özellikle AKP''ye açılan kapatma davasının ABD tarafında ''anlaşılamadığını'' ifade ederek, "Biz açıklamalarımızı yapıyoruz. Ancak onlar için mevcut bir düzenin bozulup yeniden kurulması anlamsız" dedi. Işık, yabancıların mülk edinmesi ile ilgili düzenlemelerin de kafa karıştırdığını belirterek, "Önce yabancıların Türkiye''de mülk edinemeyeceği söylendi. Tabii bu büyük şok oldu. Onlara düzeltileceğini anlattık ve sonunda düzeldi zaten fakat kafa karışıklığı oldu bir kere" diye konuştu. Işık, erteleme kararının eylülde tekrar değerlendirmeye alınacağını ve ülkenin durumuna göre sürenin uzaması ya da sona ermesine karar verileceğini belirtti. Işık, Coldwell Banker''ın yatırımlarını yalnız Türkiye''de değil, Romanya, Bulgaristan gibi Balkan ülkeleri ve Japonya ile Kore''de de askıya aldığını söyledi. Işık, "Türkiye için 5 milyar dolarlık bir miktarın onayını almıştık. Coldwell''in toplam fonundan bu miktar bizim için açılmıştı. Gelişmeler böyle olunca parayı kullanmak için bekleyelim dediler. Ancak şu anda almak istediğimiz arsalar var ve ikna etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Maslak ve Gaziosmanpaşa''daki arsaların kendilerine ait olduğunu sözlerine ekleyen Işık, "Her şey eskisi gibi olsaydı, şimdiye kadar bu projeler çoktan başlardı. 2008 sonuna kadar başlamamız lazım" dedi. Coldwell Banker, dünyanın en eski ve en yaygın emlak zinciri. Gayrimenkul alanında yatırım, yönetim ve danışmanlık yapan şirketin 2007 yılı işlem hacmi 425 milyar dolar.

''İstinye ve Topkapı''da iki proje için onay almaya çalışıyoruz''
Gayrimenkul sektörünün iç pazardaki durumu ile ilgili ise "İşler aslında iyi" yorumunu yapan Gökhan Işık, doğru projelerde satış hızının çok düşmediğini ifade etti. "İhtiyaca göre konut yaparsanız satarsınız" diyen Işık, Coldwell Banker Türkiye olarak yeni işler yapmak istediklerini ve ABD''den onay almaya çalıştıklarını söyledi. Işık, İstanbul''da İstinye ve Topkapı bölgelerinde satın almak üzere oldukları iki arsa bulunduğunu ve hazirana kadar merkez yönetimi ikna etmek için uğraşacaklarını kaydetti. Işık, şöyle devam etti: "Sözleşmesini imzalamak üzere olduğumuz iki arsa var. Bunların toplam büyüklüğü 50 dönümden fazla ediyor. Eğer arsaları satın alabilirsek İstinye''de konut, ofis ve ticari üniteden oluşan karma bir proje yapacağız. Her iki projenin toplam bedeli de 1 milyar doları aşar. Şu anda ikna sürecindeyiz."

Studio Life''ın yarısı satıldı yüzde 50''sini yabancı aldı
Coldwell Banker''ın Türkiye''deki ilk konut projesi İstanbul Beylikdüzü''nde inşa edilen Studio Life. Proje, şubat ayında basına tanıtılmış ve yapılan kampanya süresinde konut alanlara, teslimden sonra iki ay içinde daireyi iade etmek isterlerse yüzde 25 primle alım garantisi verilmişti. 4 blok ve 320 daireden oluşan projede dairelerin yüzde 90''ı 42 ile 66 metrekare, geri kalanı ise 86 ile 92 metrekare arasında olacak. Fiyatlar ise 63 bin YTL''den başlıyor; 115 bin YTL''ye kadar çıkıyor. CEO Gökhan Işık, projedeki dairelerin yüzde 50''sinin satıldığını ve satılan kısmın yarısının da yabancılar tarafından alındığını belirtti. Işık, en çok talebin İngiliz ve Hollandalılar tarafından geldiğini söyleyerek, "Ayrıca, bazı uyanıklar çıkıp sadece geri iade etmek için daire alabilir diye, yüzde 25 primli geri alma kampanyamızı da mayıs ayı itibarıyla artık sona erdirdik" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.