Haberler

Ekolojik gökdelen yapmak mümkün

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Mustafa Sezer
Yapı Endüstri Merkezi, ekoloji ve sürdürülebilir tasarım alanlarında yürüttüğü çalışmalarına, Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı ile devam ediyor. Dünya çapında bio-klimatik kuleleri, high-tech ve organik tasarımlarını yeşille bütünleştirdiği 200’ün üzerinde binada imzası bulunan ünlü mimar Ken Yeang de katıldığı konferansta bir konuşma yaptı. Yeang, şehirlede master planları yapılırken yeşilin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Kendi yaptığı projelerde bazı gökdelenlerin damdan aşağıya kadar bitki yerleştirebildiklerini, özellikle binaların içinin gün ışığını iyi almasını sağladıklarını ve bina içinde bulunan merdiven boşlukları, asansör, tuvalet gibi alanları da planlı bir şekilde yeşillendirdiklerini aktardı.

İnşaat Çevreyi Etkiler
Ekoloji konusuna eğildiklerini belirten Yapı Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, “Ekolojik gökdelenlerin yapılması mümkün. Yapılan her türlü inşaat çevreyi etkiler. Önemli olan kullandığın malzemeyle, yaptığın tasarımla çevreye en az zararı vermektir” dedi. ULI (Urban Land Institute) Türkiye Başkanı Haluk Sur da, “Çevreye verilen zarar herkesi tehdit ediyor. Vücudun dokuları gibi bir yerdeki zarar başka yerleri de etkiliyor. Bunun için çevre problemlerinde küresel iş birliklerinin önemi oldukça artmış durumda” dedi. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da, enerji maliyetlerinin gittikçe arttığını belirterek binalarda yalıtım yapılmasıyla ciddi tasarrufun yapılabileceğini dile getirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.