Haberler

Kemeraltı Göz Kamaştıracak

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük yenileme projelerinden Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nde 2. etap çalışmalara da başladı. Proje çerçevesinde, 250 metrelik mesafede yer alan 93 parseldeki çok sayıda binanın cepheleri restore edilerek, yapıların tarihi ve mimari özellikleri ortaya çıkarılacak. 2. etap çalışmalar, yaklaşık 2 milyon YTL’ye mal olacak.

Tarihi dokuları korumak için çeşitli projeler geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi mirası durumundaki yapıları tekrar işlevsel hale getiriyor. Türkiye’nin en kapsamlı restorasyon projelerinden olan ve Kemeraltı’nın “kurtuluş” projesi olarak adlandırılan “Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi”nin ilk etabı tamamlanırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2. etap projesi için de çalışmalar başladı. 1.636.205, 62.- YTL + KDV ihale bedeli ile start verilen çalışmaların ortalama 4 ay içinde tamamlanarak bitirilmesi hedefleniyor.

İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıyla yola çıktıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yapılan çalışmalarla Kemeraltı’nın bir bölümü, tarihi niteliği ön plana çıkarılarak imrenilecek bir görünüme kavuşuyor” dedi. İzmir’in 8500 yıllık tarihi ile en eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Kemeraltı, dünyadaki en büyük açık pazarlardan birisi ve buradaki tarihi doku kent ve kentli ile kucaklaşacak” dedi.

93 parsel düzenlenecek
İkinci etap çalışmaları, kuzeyde Kemeraltı Camii’nin hemen yanı başındaki sebilin bulunduğu 853 Sokak’tan başlayıp Başdurak Camii’nden bir sonraki adayı içine alan bölgeye kadar uzanacak. Güneyde ise Salepçioğlu Hanı ve Kemer Plaza’nın bulunduğu bölgedeki yapılardan başlayacak olan cephe düzenleme çalışmaları, Kestelli Caddesi kavşağının ilerisindeki Halk Bankası’na kadar uzanacak. Çalışmalar kapsamında, 250 metrelik mesafede 9 adada yer alan 93 parseldeki çok sayıda binanı cepheleri restore edilip düzenlenerek, yapıların tarihi ve mimari özellikleri görülebilir, algılanabilir bir hale getirilecek.

Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nin 2. etap çalışmaları kapsamına ayrıca; birinci etapta yapılan düzenlemeleri besleyip projenin, tarihi çarşının diğer yönlerine de dağılmasını sağlayacak ekler de yapıldı. Bu kapsamda; Milli Kütüphane Caddesi’ndeki Güzel İzmir Hanı ile Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi’nin yanındaki 853 Sokak’ta yera lan dört yapının da cepheleri düzenlenecek.

Tarihi çarşıdaki mimari ve kültürel özelliği olan yapıların cephelerini restore etmek için başlatılan çalışmalar kapsamında ilk etapta; Kemeraltı’nın Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi ile 852 Sokak köşesindeki simitçiye kadar olan bölümünde bulunan toplam 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi’ne bakan cepheleri ile köşe parselleri restore edilerek yenilenmişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.