Haberler

Ulus''a aslına uygun tarihi yapılandırma

Tarih: 26 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentin tarihi binaların ağırlığını koruduğu semti ''''Ulus Tarihi Kent Projesi'''' kapsamında tarihi yapıları koruyarak yeniden yapılandıracak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yürüttükleri "Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi" ile bölgedeki tarihi dokuya yakışmayan tüm yapıların yıkılarak yeniden yapılacağını söyledi.

Yıkım sırasında kale, Roma hamamı, Julien sütunu ve diğer tarihi değeri olan yapıların korunarak restore edileceğini ifade eden Gökçek, kale içindeki restorasyon çalışmaları için Gazi Üniversitesi''ne öneri götürdüklerini kaydetti.

Tarihi Hacıbayram Camisi''nin korunacağını, yanında sonradan eklenen bölümlerin yıkılarak bölgenin tarihi dokusuna uygun biçimde yeniden inşa edileceğini anlatan Gökçek, "Ulus''taki hal binası korunacak, ancak işlevsel olarak kaldırılarak, minibüslerin kalktığı alan olan terminalin bulunduğu bölümde yapılandırılacak" dedi.

Melih Gökçek, "100''üncü Yıl Çarşısı ve Anafartalar Çarşısı yıkılarak Mustafa Kemal Atatürk döneminde yer alan ''Millet Bahçesi''ne dönüştürülecek. Ulus heykelin bulunduğu alandan itibaren, oldukça genişbir alanı taşıt trafiğinden arındırarak, yaya açık tarihi kent merkezi konumuna dönüştüreceğiz" diye konuştu.

"Ulus kültür merkezi olacak"
Uzun yılları kapsayan çalışmalarla, Ulus''un "mezbele görüntüsünden" tamamen arındırılacağını ifade eden Gökçek, bölgenin oluşturulacak çok amaçlı 3 adet kongre merkeziyle "kültür merkezi" konumuna getirileceğini kaydetti.

Roma hamamının tarihi yapısının korunacağını; binada, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrencilerine uygulamalı eğitim-öğretim verileceğini anlatan Gökçek, bölgedeki 135 adet tarihi binanın koruma altına alındığını söyledi.

Melih Gökçek, "Çalışmalar kapsamında 70milyon YTL kamulaştırma bedeli ödendi. Teleferik turlarının da düzenleneceği proje kapsamında, yapılan her çalışma Ulus''a artı değer katacaktır. Bölge yeril ve yabancı turistlerin cazibe merkezi olacak" dedi.

Gökçek, Nasrettin Hoca Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi için de özel sektör tarafından getirilen önerilerin kabul edildiğini belirterek, bunun başkent için bir "prestij projesi" olacağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, 40 metrelik Nasrettin Hoca''nın heykelinin dikileceği söyledi. Bent Deresi''ndeki genelevin de Haziran başında yıkılacağını ve anlaşma sağlandığını ifade eden Gökçek, bölgenin arkeolojik sit alanı olduğunu ve anfitiyatro biçiminde düzenlenecek alanda çeşitli konserler verileceğini de kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.