Haberler

Mobilyada rekabet zorlaştı

Tarih: 25 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Olcay Büyüktaş Akça
Dış kaynaklı başlayan finansal dalga bazı sektörlerde hızlı, bazı sektörlerde yavaş da olsa Türkiye’de de hissedilmeye başlandı. Gıda, tekstil, perakendede oldukça ciddi biçimde yaşanan durgunluğun bazı sektörlere etkisi de büyümeyi yavaşlatma şeklinde görüldü. Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mehduh Boydak, geçen yılda yoğun rekabet sebebiyle kâr marjlarında düşiş eğilimi görüldüğünü dile getirerek, cari açığın mobilya sanayicisini de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. “Dış ticaret açığının artması, yüksek faiz oranları ve kur düşüklüğü sanayicilerimizin uluslararası pazarlarda rekabet etmesini güçleştirdi” diyen Boydak, sektörün istihdama daha fazla katkı sağlar düzeye gelmesi için kat edilecek uzun bir yol olduğunu belirtti.

Boydak’ın verdiği bilgiye göre, piyasadaki dalgalanmaların mobilya sektörüne de etkileri oldu ancak bu etki sektörü küçültecek kadar değil, yalnızca büyüme hızını yavaşlatacak kadar. Mobilya sektöründe ihracat kanadında sürekli bir yükseliş söz konusu. Türkiye’de ülke ekonomisine cari açık verdirmeyen çok nadir sektörlerden biri olan mobilya sektörü geçen yıl ihracatta bir milyar dolar seviyesini aşarak iş hacmi bakımından yüzde 35 civarında önemli bir artış sağladı. Mobilya sanayicisi bugün, üretim kapasitesi ve kalitesiyle 170’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. Bütün bu olumlu sonuçlara karşın, sektörün ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması, daha fazla istihdam olanağı sunması için kat edilecek uzun bir yol var. Görüşlerini, “Ekonomik kriz riski sektörün gelişmesine sekte vurmakla birlikte sanayicilerimizi de zorluyor. Siyasal istikrar ve güven ortamı özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin ekonomisine ciddi zararlar verebilir” sözleriyle dile getiren Boydak, bu yönde istenmeyen dış etkilerin görülmesi halinde diğer sektörlerde olduğu gibi mobilya sektörünün de büyük bir darbe alacağını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.