Haberler

Özal istedi, 12 yıl davayla geçti, sonunda bitti

Tarih: 24 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Lykia Group, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, ‘burası betonlaşmasın’ dediği arazide, 12 yıl aralarında Gülriz Sururi’nin de bulunduğu birçok davacıyla uğraştıktan sonra, 100 milyon euro’ya mal olan oteli hizmete açtı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Antalya sahillerini helikopterle gezerken beğendiği, “Burayı özel çevre ilan edelim, betonlaşmasını önleyelim, bir yatırımcıya tahsis edip denize nazır golf sahalı otel yaptıralım” dediği 1000 dönümlük arsaya, Burhan Silahtaroğlu 100 milyon euro yatırımla Lykia World & Links Golf Antalya tesisini yaptı.

12 yıl davalarla uğraştı
Lykia Group Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, “Turgut Özal burası betonlaşmasın, doğal güzelliği bozulmasın diye 2.5 kilometrelik sahile sahip 1000 dönümlük arsayı özel çevre ilan etti. Mesut Yılmaz, 1992’de arsayı bize golf sahası ve otel yapmamız için tahsis etti” dedi.

Arsanın kendilerine tahsis edilmesine karşın 12 yıl ‘arsa benim’ diyenlerin açtığı davalarla uğraştıklarını kaydeden Silahtaroğlu şunları söyledi: “Buranın köylülerinden tutun da, Gülriz Sururi bile ‘2. Dünya Savaşı’nda dedem bu arsayı almış’ diyerek dava açtı. Bu davaların hepsini kazandık. Hazine arsayı bize 49 yıllığına verdi.”

Davalar bittikten sonra 2006 yılında otelin inşaatına başladıklarını kaydeden Silahtaroğlu, 2 yılda 18 delikli profesyonel golf sahası, 9 delikli akademi golf sahası ve 449 oda, 16 villalık tesis yaptıklarını kaydetti.

Dünyada bulunan 36 bin golf sahasının sadece 300’ünün denize sıfır sahası olduğunu vurgulayan Silahtaroğlu, “Önünüz deniz, arkanız dağ. Dünyanın 2. büyük tur operatörü yöneticisi bu tesisi görünce, ‘Burası Türkiye için referans olacak’ dedi. Türkiye’yi ucuz turizm ülkesi olmaktan çıkaracağız. Büyük bey golf oynarken, hanımı Wellness’ta masaj yaptıracak, küçük hanım ata binecek, küçük bey dağ bisikletiyle gezecek. Türkiye’nin en pahalısı olacağız” diye konuştu.

12 ay hizmet vereceklerini belirten Silahtoroğlu, 600 çalışanları olduğunu, tam pansiyon hizmet vereceklerini ancak, her şey dahil bir otel olmadıklarını söyledi. Fiyatlarının KDV hariç 125 euro’dan başlayacağını belirten Silahtaroğlu, villalarda 1 gece konaklamanın 1500 euro’dan başlayacağını söyledi.

Deniz suyuyla çim sulayacak
Otelin ısıtma ve soğutmasını Köprüçay suyundan sağlanarak enerji tasarrufu yaptıklarını kaydeden Lykia Group Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu Baykal, “Golf çevreye zararlı denir. Biz Amerika’dan özel çim tohumu getirdik. Bu saha deniz suyuyla bile sulanabiliyor. Sahanın sulamasını şebekeden almıyoruz. Köprüçay’ın denize dökülen ağzından ve otelimizin arıtılmış kanalizasyon suyundan alıyoruz” diye konuştu.

Lykia World LinksGolf Antalya Genel Müdürü Jens Lehmann de otele gelen misafirlerin Türkiye’ye ait bir değerle dönmeleri için Türkiye gecesi düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu gecede Türkiye’yi gezip bulduğum, yerel en iyi zeytin, şarap, peynir, zeytinyağı üreticilerinin ürünleri, bunların ürünlerini tanıtan resim sergisi bulunuyor. Bunlardan biri şarap üreticisi, eski mimar Reşit Soley, diğeri zeytinyağı üreticisi Mustafa Kürşat. Misafirler bu ürünleri satın alıyor.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.