Haberler

Azeri şirketi Socar Tekfen’e ortak oluyor

Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Tekfen İnşaat’ın bir bölümünün Socar’a satılması gündemde. Tekfen’in şartı, Socar’ın yatırımlarının Tekfen İnşaat kanalıyla gerçekleştirmesi.

Tekfen Holding yönetim kurulu, iştiraki Tekfen İnşaat’ın hisselerinin bir bölümünün Azerbaycan devletine ait petrol şirketi Socar’a satışı konusunda görüşmelere başlamaya karar verdi. Şirketin İMKB’ye yaptığı açıklamaya göre, muhtemel hisse satışı, Socar’ın Azerbaycan, Türkiye veya diğer ülkelerde planlanan yatırımlarının Tekfen İnşaat kanalıyla gerçekleştirilmesi şartına bağlı olacak.

Açıklamanın ardından Tekfen Holding’in İMKB’de işlem gören hisseleri değer kazandı. Hisseler günü yüzde 3.95 primle kapattı.

Rafineri inşa hedefi
Tekfen, Socar’ın ortakları arasında yer aldığı Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol boru hattının inşaatını yapmıştı. Tekfen Holding Kasım 2007’de, Ceyhan’da kurulacak bir rafineride yüzde 10 pay almayı planladığını açıklamıştı.

Azeri petrol şirketi Socar ile Turcas, Ceyhan’da birlikte bir rafineri kurmak için EPDK’dan izin almışlardı. Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner, Ekim 2007’de Ceyhan’da kurulacak bir petrol rafinerisinin inşaatında müteahhit olarak yer almak koşuluyla yatırımcı ortak olmayı planladıklarını söylemişti. Öner şöyle konuşmuştu: “Ceyhan’da rafineri yatırımı olacaksa bunun için başvuranlardan birisi de bizim Azerbaycan’daki ortağımız Socar. Onlarla zaten Azfen adlı ortak şirketimiz var. Bu rafineriyi yaparsak azınlık hisse sahibi de olabiliriz.”

Hem kaynak hem iş
Tekfen grubu inşaatta hisse devri ile kaynak yaratmış olacak. Grup tarım ve gayrimenkulde de büyüme kararında olduğu için buraya daha fazla kaynak aktarma imkanı olacak.

Ayrıca Socar’a hisse devri, grubun inşaat şirketine de iş yaratma şartına bağlı oluyor. Ortaklık inşaat şirketine de yeni bir büyüme kapısı açıyor. Çünkü Socar önemli bir petrol şirketi. Aramalarında platformlar kullanıyor ve Tekfen bu tip platformların kurulmasında uzman şirketlerden biri.

Sonuç olarak Tekfen bu satıştan hem kaynak hem de iş yaratıyor.

Socar-Turcas, Petkim’i devralma hazırlığında
Azerbaycan’ın milli petrol şirketi olan Socar, 150 yıllık bir geçmişe sahip. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının yüzde 25 ortağı olan Socar, ayrıca Turcas ve Injaz’la birlikte Petkim’in yüzde 51’ini devralmaya hazırlanıyor.
Petkim’in yüzde 51’inin blok satışı için açılan ihalede 2 milyar dolarlık teklif veren Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu’na devrin bu hafta yapılması öngörülüyor. Kaynaklar, sözleşmenin büyük olasılıkla 29 Mayıs’ta imzalanacağını ve bedelin büyük bir bölümünün peşin ödeneceğini tahmin ediyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.