Haberler

Özelleştirme sırası otoyol ve köprülerde

Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Otoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile köprülerin özelleştirilmesini öngören tasarı, 28 Mayıs çarşamba günü Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşülecek.

Meclis gündeminde bulunan Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, otoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ve köprülerin özelleştirilmesini öngörüyor. Tasarıya göre, otoyollar, köprüler ve bunlarda bulunan işletme ve bakım tesisleri ile hizmet tesislerinin ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıkların özelleştirilmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca (ÖİB) gerçekleştirilecek.

Gelir nereye gidecek?
Tasarıya göre otoyol yapımı, bakımı ve işletilmesi Karayolları Genel Müdürlüğü veya görevlendirilmiş şirket veya şirketlerce ya da otoyol işletme hakkı verilmiş işletici şirket veya şirketlerce yürütülecek. Karayolları Genel Müdürlüğünün teklifi Ulaştırma Bakanlığının onayı ile otoyol yapılacak veya kaldırılacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyol ve köprülerde ücret ise Ulaştırma Bakanı tarafından tespit edilecek. Tasarıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’nün gelirleri arasından ise otoyol, köprü ve tünellerden elde edilen gelirler çıkarılıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.